Wystawa "Fun, Joke, Surprise" w ramach European Glass Festival, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, ul. Lipowa 3, Kraków, tel. 12 423 67 90
Kurator wystawy: Anita Bialic, fundacja Fly with Art
Wernisaż: 19 listopada 2012 r., godz. 18.00
Wystawa otwarta: 19 listopada 31 grudnia 2012
Fun, Joke, Surprise Play with Glass - European Glass Festival 2012
Andriy Bokotey Ukraina, Peter Borkovics Węgry, Paweł Borowski Polska,
Lachezar Dochev Bułgaria, Pati Dubiel Polska, Matt Durran Wielka
Brytania, Alexandru Ghildus Rumunia, Patrik Illo Słowacja, Frantiek
Janak Republika Czeska, Vladimir Klein Republika Czeska, Remigijus
Kriukas Litwa, Nicolas Morin Francja, Indrė Stulgaitė-Kriukienė Litwa,
Kazushi Nakada Finlandia, Beata Damian-Speruda Polska
Stworzenie dzieła sztuki ze szkła jest dla artysty nie lada wyzwaniem. Wymaga nie tylko wrażliwoci i ogromnej wyobrani, ale przede wszystkim dobrej znajomoci tego materiału. I nieustannej cierpliwoci.
Oporne w obróbce, trudne w transporcie, potrzebuje odpowiedniego wiatła, żeby błysnšć i oczarować. Zaskoczyć i zadziwić
W Fun, Joke, Surprise (mieszne - Niezwykłe), głównej wystawie I edycji Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass,15 artystów z 11 europejskich krajów udowadnia, że szkło jest niezwykłym tworzywem.
Piękna wystawa, pobudzajšca wyobranię
prace zrobione z pomysłem i duszš
wystawa ukazuje kruche piękno, a zarazem emanuje od niej siła i spokój
wysoki poziom i ciekawe prace
brawo! wystawa marzenie!...bardzo inspirujšca, oryginalna...sztuka dla każdego...szkło przepiękne...piękna i krucha jak życie...*
Wystawa Fun, Joke, Surprise odbiła się szerokim echem w miecie szkła, Wrocławiu. Do dawnej poczekalni II klasy na dworcu Wrocław Główny, z pięknym kasetonowym sufitem i złotymi kolumnami, gdzie odbywała się wystawa, codziennie zaglšdało ponad 250 osób. Po raz pierwszy w Polsce mieli okazać zobaczyć niezwykłe szklane dzieła 15 wybitnych europejskich artystów.
Ich prace zostanš zaprezentowane w Krakowie w przestrzeni zwišzanej ze szkłem od 80 lat, na Lipowej 3. To włanie tu, w pomieszczeniach obecnego Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, powstała w 1932 roku Krakowska Huta Szkła inż. Bškowski, D. Chazan i Spółka.
Mam nadzieję, że Europejski Festiwal Szkła Play with Glass stanie się w przyszłoci jednš z atrakcji Centrum Szkła i Ceramiki, organizowanego przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych na rewitalizowanym Zabłociu. Naprzeciwko Muzeum Sztuki Współczesnej i Fabryki Emalia Oskara Schindlera, w dawnych pomieszczeniach fabrycznych huty szkła.
Anita Bialic - kurator wystawy Fun, Joke, Surprise
* opinie zwiedzajšcych wystawę Fun, Joke, Surprise we Wrocławiu
Autorami projektu Play with Glass - European Glass Festival 2012 sš: Anita Bialic, Galeria BB i prof. Kazimierz Pawlak, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Projekt ten został włšczony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Europejski Festiwal Szkła będzie organizowany corocznie w padzierniku przez Galerię BB i Fundację Fly with Art w cisłej współpracy z Akademiš Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Zwišzkiem Polskich Artystów Plastyków - Okręg Wrocławski oraz Gminš Wrocław. www.europeanglassfestival.com
Dzięki współpracy z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddziałem Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, wystawa Fun Joke, Suprise, z udziałem 15 artystów z 11 krajów, zostanie zaprezentowana w Krakowie. Opiekun projektu ze strony ICiMB - Aleksandra Skorek, historyk sztuki.
Ręcznie formowane szkło, produkowane w latach 1969-1998 w Instytucie Szkła i Ceramiki przy
ul. Lipowej 3 w Krakowie odegrało istotnš rolę w historii nowoczesnego wzornictwa przemysłowego w Polsce. W 2013 roku, na Lipowej 3, w Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych ICiMB, rozpocznie działalnoć Centrum Szkła i Ceramiki. W dawnych pomieszczeniach huty szkła znajdzie swoje miejsce ekspozycja muzealna, galeria sztuki i sklep (działajš już od sierpnia 2012 r.); będš też prowadzone pokazy ręcznego formowania szkła dla szerokiej publicznoci, warsztaty szklarskie, wykłady, seminaria. W planie jest także udostępnienie wielkiej hali produkcyjnej na prezentacje sztuki i koncerty.
|