Wystawa Władysława Hasiora jest wydarzeniem inaugurujšcym współpracę dwóch krakowskich fundacji: NEA i Fundacji Dellarte.
Nieprzypadkowo wybór padł na tego włanie artystę. Jego prace nie były prezentowane w Krakowie na indywidualnej wystawie od 1963 roku. Rangi wydarzeniu dodaje sama twórczoć Hasiora, który znacznie wyprzedził swojš epokę ponad pół wieku temu tworzšc prace nadal szokujšce odbiorcę. Słyszy się głosy, że do Hasiora nie dojrzelimy po dzień dzisiejszy. Jedno jest pewne - jego twórczoć nadal nie jest w pełni odkryta i jeszcze długo takš pozostanie.
Hasior nawišzywał do najnowoczeniejszych pršdów artystycznych (surrealizm, nowy realizm, rzeba abstrakcyjna), które przeplatał elementami rzemiosła ludowego. Bywa nazywany prekursorem polskiego pop-artu. Jego prace sš eksponowane w wielu ważnych muzeach i galeriach na całym wiecie.
Twórczoć Hasiora to sojusz wyobrani i użytych do tworzenia przedmiotów codziennego użytku. O swojej pracy mówił: Używam materiałów, które co znaczš. Każdy przedmiot ma swój sens, a złożone dajš aforyzm. Aforyzm jest bardzo podobny do prawdy, ale nie jest samš prawdš. Działalnoć artystycznš uważam za prowokację: intelektualnš, twórczš.
Hasior przez prawie całe swoje życie był zwišzany z Małopolskš, co ma znaczenie dla organizatorów, którym zależy na prezentowaniu sztuki wyłšcznie polskiej, zwłaszcza lokalnej.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanacie prac artysty. Wród nich znajdš się unikatowe sztandary. Wszystkie eksponaty pochodzš z prywatnych kolekcji, co potęguje ich unikatowoć, gdyż nie można ich zobaczyć w żadnej innej galerii czy muzeum. Pokazane zostanš również fotografie pomników, czy raczej ogromnych plenerowych instalacji Hasiora rozsianych po całym kraju. Całoć będzie przeplatana multimedialnymi pokazami i wzbogacona wydrukowanymi cytatami artysty na temat sztuki i nie tylko.
Obie fundacje działajšc non-profit chcš pokazywać, upowszechniać i uczyć nowego spojrzenia na polskš sztukę, wspierajšc jednoczenie twórczoć młodych artystów.
|