POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
18-10-2012      -   27-01-2013
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
18 paŸdziernika 2012 - wernisaż w MOCAK-u
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

ul. Lipowa 4
30-702 KrakĂłw
+48 12 263 40 01

http://www.mocak.com.pl
office@mocak.pl
MOCAK
Museum of Contemporary Art in Krakow
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków
18:00
       
 
Wystawy róşne
W czwartek 18 paŸdziernika 2012 o godzinie 18:00 zapraszamy na otwarcie wystaw:

Jiří Kolář
Kolaż z łasiczkš
Wystawa Jiríego Kolára to pierwsza w Polsce tak duża monograficzna prezentacja prac jednego z najwybitniejszych czeskich artystów. Tworzył między innymi surrealistyczne kolaże, często wykonywane nowatorskimi technikami. Jego prace plastyczne odzwierciedlajš w swojej złożonej strukturze różnorodnoœć zainteresowań artysty. Obok twórczoœci wizualnej Kolár zajmował się również literaturš, zarówno poezjš, jak i prozš.

Wystawie towarzyszyć będzie wydane przez MOCAK pierwsze polskie tłumaczenie Naocznego œwiadka, powojennego dziennika Kolára.


Fluxus
Uwolnieni szaleńcy…Europejskie festiwale Fluxusu w latach 1962–1977
Wystawa z okazji 50. rocznicy powstania międzynarodowej sieci artystów Fluxus. W 1962 roku w Muzeum Wiesbaden grupa młodych artystów zorganizowała festiwal Fluxus – Internationale Festspiele neuester Musik łšczšcy muzykę z performance’em. Na plakacie reklamujšcym wydarzenie pojawił się komentarz: „THE LUNATICS ARE ON THE LOOSE... / UWOLNIENI SZALEŃCY…”. Podczas jednego z performance’ów inicjatorzy ruchu ogolili sobie głowy, po czym wznoszšc głoœne okrzyki rozebrali fortepian na częœci. Publicznoœć nie kryła oburzenia, a œwiat po raz pierwszy usłyszał wówczas o Fluxusie.

Celem wystawy jest podsumowanie działań Fluxusu podczas europejskich festiwali organizowanych w latach 60. i 70. Na wystawie zostanš pokazane m.in.: fotografie, wywiady z artystami, wizualizacje, prezentacje dokumentujšce lokalne wydarzenia artystyczne czy instalacje do własnoręcznego zrobienia (Do-it-yourself Fluxus installations).

Wystawa stanowi częœć projektu realizowanego w kilku europejskich muzeach i instytucjach kultury. Jego inauguracja odbyła się w lipcu 2012 roku w Akademie der Künste w Berlinie. Oprócz MOCAK-u wystawa odwiedzi m.in. Nikolaj Kunsthal w Kopenhadze, Centrum Sztuki Współczesnej (CAC) w Wilnie oraz Instytut Goethego w Paryżu.

Wybrani artyœci: Eric Andersen, Philip Corner, Geoffrey Hendricks, Bengt af Klintberg, Milan Knízák, Alison Knowles, Jarosław Kozłowski, Vytautas Landsbergis, Larry Miller, Ann Noël, Ben Patterson, Willem de Ridder, Tamas St.Auby, Ben Vautier.



Anita Glesta
Guernica
Wystawa w ramach projektu Odciski pamięci
Zbombardowanie Guerniki podczas wojny domowej w 1937 roku przeszło do historii za sprawš obrazu Pabla Picassa. Anita Glesta, amerykańska artystka przywołuje te zdarzenia w swojej instalacji multimedialnej. Jej trzon tworzš przeprowadzone pięć lat temu wywiady z mieszkańcami Guerniki, którzy przeżyli bombardowanie miasta. Ich wspomnienia będzie można usłyszeć, siadajšc na jednej z ławek umieszczonych w podcieniach MOCAK-u, jak i obejrzeć na projekcji w Galerii Beta.




Wojciech Wilczyk
Przestrzenie postindustrialne
Wystawa w ramach projektu Odciski pamięci
Na indywidualnej wystawie Wojciecha Wilczyka Przestrzenie postindustrialne zostanie zaprezentowanych kilkanaœcie fotografii pochodzšcych z cyklu Postindustrial. Prace powstały w latach 2003–2006 i przedstawiajš obiekty poprzemysłowe, w większoœci znajdujšce się na terenie Polski, między innymi w Jaworznie-Szczakowej, Katowicach-Szopienicach, Krakowie. W dużej mierze sš to opuszczone lub niedziałajšce już zakłady produkcyjne, które ulegajš powolnemu rozpadowi, często nie bez udziału mieszkańców pobliskich terenów.


Podczas wernisażu o godzinie 18.30 odbędzie się pokaz filmu Anny Baumgart Zdobywcy słońca.
W Bibliotece MOCAK-u otwarta zostanie również wystawa Letnicy grupy Banda z Wydziału Grafiki ASP w Krakowie.
Œnieżna kula z Egiptu, ciupaga z Zakopanego, pocztówki z Sopotu, statek
w butelce, korale z muszelek, ręcznik z labradorem, zielnik…
Prace grupy Banda z Wydziału Grafiki ASP w Krakowie to gra z letnimi pamištkami i wakacyjnymi wspomnieniami. Prezentowane na wystawie kolaże, obiekty, instalacje i ksišżki artystyczne łšczy to, że powstały podczas kanikuły 2012.

Banda: Marlena Biczak, Anna Juszczak, Weronika Kasprzyk, Maria Kozakiewicz, Paulina Lichwicka, Dominika Szczałba, Zofia Szczęsna, Szymon Szelc, Weronika Tyrpa, Xawery Wolski



Zapraszamy!

MOCAK
Museum of Contemporary Art in Krakow
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków
tel. +48 12 263 40 01
fax. +48 12 257 10 34
email office@mocak.pl
www.mocak.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek-niedziela: 11.00 - 19.00
we wtorki wstęp wolny
 
Miejsce:
MOCAK
Museum of Contemporary Art in Krakow
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków
 
Godz.
18:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury