Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszajš na spotkanie Uniwersytet w państwie policyjnym. W dyskusji na temat ksišżki prof. Piotra Franaszka Jagiellończyk. Działania Służby Bezpieczeństwa wobec Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 80-tych XX wieku wezmš udział autor, Bronisław Wildstein oraz prof. Jan Woleński. Spotkanie prowadzi Roman Graczyk.
Wyższe uczelnie były w PRL pod szczególnym nadzorem tym bardziej Uniwersytet Jagielloński, a szczególnie w latach 80, czyli od powstania Solidarnoci do upadku systemu. Dzięki ksišżce prof. Piotra Franaszka dowiadujemy się, jak przebiegała ta inwigilacja: jakie SB zastosowała rodki, jak była poinformowana o sytuacji na UJ i jakie to przynosiło korzyci władzom politycznym?
Dzi, stawiajšc pytanie o ówczesnš kondycję Uniwersytetu, nie możemy ominšć kwestii centralnej: na ile najstarsza polska uczelnia zachowała wtedy autonomię, w jakim stopniu była jawnie ograniczana, a w jakim była sterowana metodami operacyjnymi?
Chodzi więc o to, na ile kontrola UJ przez komunistycznš policję politycznš była skuteczna. Ale także o to, jakie były postawy studentów i kadry UJ wobec tej kontroli, a w szczególnoci wobec prób nagabywania do tajnej współpracy z SB. To pytanie o ethos uniwersytecki zarówno w ujęciu historycznym (jak było?), jak i współczesnym (co z tego wynika dla dzisiejszej kondycji Uniwersytetu?)
|