Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie Passionart, informujš, iż w zwišzku z dużym zainteresowaniem konkursem fotograficznym Żołnierze wyklęci. Historia, która mnie porusza została utworzona dla wszystkich chętnych III kategoria wiekowa dla osób powyżej 24 roku życia.
Poczštkowo konkurs był planowany dla młodzieży szkolnej i akademickiej, ale w zwišzku z rosnšcš liczbš prób od osób dorosłych organizatorzy postanowili stworzyć kolejnš kategorię wiekowš.
Zapraszamy do udziału w konkursie.
ZAŁOŻENIA KONKURSU
Jeli Ci powiem zapomnisz, jeli pokażę zapamiętasz
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie Passionart za porednictwem artystycznych rodków wyrazu i możliwoci, jakie stwarza współczesna fotografia, pragnš przyjrzeć się ladom pamięci o Żołnierzach Wyklętych zarówno w ujęciu ogólnopolskim, jak i w tym widocznym jedynie z perspektywy lokalnej.
Zrób zdjęcie ukazujšce Twój osobisty stosunek do wydarzeń, miejsc, przedmiotów lub osób zwišzanych z historiš Żołnierzy Wyklętych. Fotografie mogš przecież także opowiadać historie. Może to być portret lub seria ujęć portretowych osób w jaki sposób zwišzanych z Niezłomnymi. Kadr mieszczšcy znalezione po Nich pamištki, rzeczy osobiste, albo ujęcia miejsc, z którymi byli zwišzani, przedstawiajšce krajobrazy, ich domy, szkoły
Co, co Cię porusza. W ten sposób będziesz miał swój wkład w to, co nazywamy pamięciš zbiorowš. Masz na niš wpływ. Bo to historia tworzy naszš tożsamoć.
Celem konkursu fotograficznego Żołnierze wyklęci. Historia, która mnie porusza, jest kształtowanie narodowej dumy kolejnych pokoleń Polaków oraz ich przywišzania do tradycji. Poprzez pokazanie różnych wymiarów osobistej, rodowiskowej i społecznej percepcji pamištek, miejsc i wydarzeń zwišzanych z bohaterami powojennego podziemia niepodległociowego.
Honorowy patronat nad konkursem objęli Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Małopolski Kurator Owiaty, Fundacja Armii Krajowej w Londynie.
Głównš nagrodš w konkursie jest zaprezentowanie najlepszych fotografii na plenerowej wystawie w centrum Krakowa oraz GRAND PRIX
w wysokoci 1000 zł. Uczestnicy konkursy zostanš pogrupowani według trzech kategorii wiekowych - pierwsza z nich, to uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów do lat 16, druga - od 17 do 24 roku życia, trzecia osoby powyżej 24 roku życia.
Prace konkursowe (pojedyncza fotografia lub cykl nie przekraczajšcy pięciu zdjęć) będš przyjmowane do 30 listopada 2012 r. Prace należy przesyłać pocztš
lub dostarczać na adres:
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie
ul. Reformacka 3, 31-012 Kraków z napisem Konkurs fotograficzny
Zakres tematyczny fotografii:
wybrany szlak miejsc walk żołnierzy wyklętych (także nieznane dotšd miejsca)
postacie, pamištki, symbole, tablice, pomniki itp.
współczesne odwołania do tematyki żołnierzy wyklętych podczas różnych wydarzeń
Wręczenie nagród nastšpi podczas koncertu chóralnego w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w dniu 28 lutego 2013 r.
|