Wystawa Między niebem a ziemiš to próba porozumienia ze sobš różnorodnych stylów twórczych, których wspólnym mianownikiem jest wizja natury jako uporzšdkowanej struktury i harmonii kontra-stów. Koncepcja ta stanowi wspólnš cieżkę poszukiwań artystycznych Izabeli Gajewskiej i Teresy Szyngiery.
Kontrast wiatła i cienia, wibracje kolorów to atrybuty nieprzerwanej transformacja form życia, które splatajš się w sieć wzajemnych zależnoci. Tak można scharakteryzować dšżenia twórcze tych dwóch artystek. Ich malarstwo to próba wniknięcia w wiat materii i łšczenie z refleksjš nad miejscem człowieka we wszechwiecie. Inspiracje pejzażem sš u Gajewskiej dšżeniem do reinterpretacji wybranych mitów dotyczšcych powstania wiata w pradawnych kulturach. Z kolei ornamentalny charakter malarskich struktur Szyngiery wykracza poza dekorację i zyskuje szerszy wymiar wizualny i znaczeniowy.
W konfrontacji artystek najważniejszy jest zatem stosunek do koloru oraz sposób kształtowania formy obrazu . Ukazuje to różnice temperamentów artystycznych, co czyni ich spotkanie interesujšcym zestawieniem.
|