Galeria Katolickiego Centrum Kultury "Krypta u Pijarów",
w Krakowie przy ul. Pijarskiej 2
ma zaszczyt zaprosić na wystawę
Mirosława Rochecka
Tajemnice wiatła i koloru
Malarstwo
Wernisaż we wtorek 4 wrzenia 2012 o godz. 18
Wystawa czynna od 5 wrzenia do 20 wrzenia 2012
od wtorku do soboty, w godzinach 13-17
Kraków, ul. Pijarska 2
Mirosława Rochecka
Tajemnice wiatła i koloru
Tajemnice wiatła i koloru tak zatytułowałam cykl obrazów, które powstały po roku 2000. Jest to swego rodzaju artystyczna odpowied na jubileuszowy List Jana Pawła II i nawišzanie do różańcowych Tajemnic wiatła. Zawartoć treciowa tych obrazów dotyczy otwarcia się na głębię tajemnic wiary, która może się objawiać zmysłom przy pomocy wiatła i koloru.
Sztuka jest formš życia, jego częciš. W twórczoci artystycznej przejawia się człowieczeństwo. To, że człowiek jest zdolny do kreacji wyróżnia go sporód stworzeń tego wiata i zobowišzuje. Dlatego sztuka jest cile zwišzana z duchowociš, zawiera w sobie pierwiastek religijny (może być formš modlitwy) oraz pierwiastek mistyczny (sprzyja kontemplacji). Sztuka daje możliwoć objawiania się piękna w wiecie i jego pomnażania. Stanowi swoiste antidotum przeciwko brzydocie, tandecie, chaosowi i degradacji wartoci w wiecie. Piękno w sztuce jest nierozłšcznie zwišzane z dobrem i stanowi od wieków potężny oręż do walki ze złem. Jest także formš refleksji, wymiany myli, przekazu idei, emocji, uczuć, sposobem kontaktu z drugim człowiekiem, zapisem przeżyć i dowiadczeń. Twórczoć artystyczna rzšdzi się innymi prawami niż czysto racjonalna działalnoć człowieka. Jest w niej zawarty pierwiastek duchowy, który nadaje kierunek myli i czynom. Jest to też pierwiastek dajšcy twórcy poczucie wolnoci w działaniu i niezależnoci.
Malarstwo, jest dla mnie swoistym językiem, sposobem zapisu, ladem przebytej drogi. Ważny jest dla mnie przekaz, jaki niesie z sobš obraz - jego zawartoć treciowa, intelektualna i emocjonalna. Rozpoczynajšc swojš artystyczna edukację w latach 80-tych miałam szczególnš potrzebę wykreowania własnego języka artystycznej wypowiedzi oraz zachowania twórczej autonomii i niezależnoci. Ta silna potrzeba duchowej wolnoci skierowała moje zainteresowania w stronę formy abstrakcyjnej. Wychodzšc od analizy rzeczywistoci, studiów natury, przez wnikanie w wewnętrznš treć przedmiotu, symbolikę i metaforyczny przekaz treci duchowych, dšżyłam do ukształtowania formy malarskiej dajšcej możliwoć wyrażania treci duchowych.
Moja twórczoć malarska należy do nurtu abstrakcyjnego, lecz nie uważam abstrakcji za sztukę oderwanš od rzeczywistoci o walorach czysto estetycznych. Włanie możliwoci przekazu treci poprzez formę abstrakcyjnš sš dla mnie pocišgajšce. Mylę, że o wartoci estetycznej dzieła decyduje jednoć formy, jej wewnętrzne zespolenie, spójnoć użytych rodków. Decyduje o tym także jednoć i wewnętrzna równowaga formy dzieła i jego treci. Treć nie powinna formy przerastać, sztucznie nadymać. Forma powinna być treciš wypełniona - sama forma powinna być przekazem, nieć treć i wyrażać samš sobš. To stanowi moim zdaniem o pięknie formy i wartoci dzieła.
M. Rochecka -urodzona w roku 1960 w Sępólnie Krajeńskim.
W latach 1982-1989 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w roku 1989 w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Winiewskiego.
od 1996 roku pracuje w Zakładzie Kształcenia Artystycznego Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa dla studentów konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Habilitacja w dziedzinie nauk humanistycznych - specjalnoć malarstwo w 2006 r.
Zajmuje się twórczociš w dziedzinie malarstwa. Jest autorkš ponad 20 wystaw indywidualnych, brała także udział w ponad 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicš (we Francji, Niemczech, Danii, na Litwie i na Ukrainie).
Razem z mężem Kazimierzem Rocheckim, współorganizowała 6 edycji Forum Malarstwa Polskiego w Lesku. Jest opiekunem artysty (Tajemnice wiatła i koloru. Abstrakcja i sacrum, Toruń 2007). Doktorat w dziedzinie malarstwa: Duch i materia w malarstwie w 2000r. Habilitacja w dziedzinie nauk humanistycznych - specjalnoć malarstwo: Abstrakcja i sacrum w 2006r.
Pisze artykuły i eseje o sztuce Od 1990r. członek ZPAP. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień na przeglšdach i konkursach w dziedzinie malarstwa. W roku 2000 - medal na X Biennale Sacrum w Gorzowie Wielkopolskim.
|