PROGRAM BADAWCZY
DZIEDZICTWO KRESÓW, CZĘĆ III
WSPÓŁPRACA KRAKÓW TOKIO
Międzynarodowe Centrum Kultury otwiera Europę rodkowš dla japońskich badaczy i studentów.
Program Dziedzictwo Kresów skierowany jest do badaczy kultury z Japonii, a jego tematem sš dzieje Rzeczypospolitej Obojga Narodów i fenomen wielokulturowoci Europy rodkowej. Ten pionierski w Europie program badawczy został zorganizowany przez MCK we współpracy z European Union Institute in Japan Tokyo, który jest konsorcjum czterech japońskich uczelni: Tokyo University of Foreign Studies, International Christian University, Hitotsubashi University i Tsuda College.
Tegoroczna trzecia częć programu Dziedzictwo Kresów będzie obejmować przestrzeń kulturowš Białorusi Zachodniej. Uczestnicy programu zapoznajš się z historycznymi obiektami będšcymi na licie UNESCO (Mir, Niewież) oraz odbędš wizyty m.in. w Grodnie, Nowogródku i Mińsku, które pozwolš na odwiedzenie miejsc zwišzanych z polskimi pisarzami, artystami i postaciami literackimi. Wizytom w terenie będš towarzyszyć wykłady i seminaria prowadzone przez polskich, białoruskich i japońskich badaczy kultury polskiej.
W dziesięciodniowym seminarium (23 sierpnia 1 wrzenia 2012) zaplanowanym w formie objazdu studyjnego wemie udział 21 badaczy kultury polskiej z Japonii reprezentujšcych renomowane uczelnie japońskie, m.in. Hokkaido University, Kyoto University, The University of Tokyo czy Meiji Gakuin University. Bezporednim konsultantem w kwestiach programowych i organizacyjnych po stronie japońskiej jest Profesor Sekiguchi Tokimasa, profesor kultury polskiej w Tokyo University of Foreign Studies, tłumacz literatury polskiej i autor pierwszego podręcznika języka polskiego dla Japończyków.
Seminarium to jest pierwszym w Europie programem realizowanym we współpracy z EU Institute in Japan Tokyo; pierwsza częć programu, dotyczšca terenów Polski Wschodniej i Ukrainy Zachodniej została zrealizowana w roku 2008, druga, powięcona studiom pogranicza polsko litewskiego, miała miejsce w roku 2010.
Program Dziedzictwo Kresów, realizowany na podstawie 5-letniej umowy z EUIJ Tokio, zakończy się w tym roku. Spełnił on już swojš rolę, umożliwiajšc badaczom japońskim poznanie miejsc ważnych dla kultury polskiej na terenie wschodniego pogranicza oraz nawišzanie bezporednich kontaktów z badaczami polskimi, ukraińskimi i litewskimi, a w roku obecnym z grupš badaczy białoruskich. Seminarium przyczyni się też z pewnociš do promocji polskiej kultury w Japonii.
Strona japońska wyraziła duże zadowolenie z dotychczasowej współpracy oraz intencję przedłużenia umowy na kolejne pięć lat, czyli na lata 2013 2017. W ramach planowanych wspólnych projektów zostały okrelone nowe obszary badawcze z szczególnym podkreleniem problematyki zwišzanej z Europš rodkowš.
Dodatkowe informacje:
Barbara Szyper, Kierownik Orodka Edukacji i Akademii Dziedzictwa MCK, tel. 12 42 42 845; b.szyper@mck.krakow.pl
|