6 sierpnia 2012 r. na murze Aresztu ledczego przy ulicy Montelupich zostanie otwarta wystawa dotyczšca historii tego miejsca. Przedsięwzięcie jest wspólnš inicjatywš krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.
Na ponad dwudziestu planszach zostanie opowiedziana historia jednego z najbardziej tragicznych miejsc w historii Krakowa. Wystawa za pomocš starych zdjęć, pamištek, wspomnień, dokumentów będzie przypominała Krakowianom niezwykle dramatyczne dzieje tego miejsca i przywracała jego znaczenie w Pamięci zbiorowej miasta.
W latach okupacji w gmachu obecnego aresztu znajdowało się więzienie Gestapo w którym przetrzymywano, torturowano i zabijano osoby podejrzane o udział w działaniach skierowanych przeciw okupantowi. Po 1945 r. pieczę nad więzieniem przejęło poczštkowo NKWD, potem Urzšd Bezpieczeństwa. Więzienie ponownie stało się miejscem wyjštkowo brutalnych represji i likwidacji przeciwników politycznych. W latach 80. na Monte trafiali działacze opozycji, którzy podejmowali bšd kontynuowali opór po wprowadzeniu stanu wojennego. W specjalnym wydzielonym bloku, tzw. getcie, pozostajšcym pod kontrolš Służby Bezpieczeństwa przeprowadzano przesłuchania oraz prowokacje. Kilka plansz nawišzuje do historii przedwojennego więziennictwa, postaw strażników w czasie okupacji
i po II Wojnie wiatowej. Przedstawia też funkcjonariuszy Straży Więziennej z terenu Małopolski, którzy zginęli w Zbrodni Katyńskiej.
Data wernisażu nie jest przypadkowa 6 sierpnia 1944 roku Niemcy na terenie Krakowa dokonali prewencyjnych aresztowań po wybuchu Powstania Warszawskiego. Kilka tysięcy osób trafiło wtedy do nazistowskich więzień i obozu koncentracyjnego w Płaszowie.
Do zobaczenia wystawy zapraszajš Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie.
Otwarcie wystawy Monte. Kronika terroru 1939-1989, 6 sierpnia 2012 r. godz. 18.00., ul. Montelupich 7.
Wystawa będzie prezentowana przez dwa tygodnie.
|