Kiedy lato w miecie rozgoci się już na dobre, zaowocuje tłumem turystów i wysypem głosów w mediach o tym, że w teatrach krakowskich panuje sezon ogórkowy i nic ciekawego się nie dzieje, my zapraszamy na Lato Teatralne Mumerus! Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 18-21 lipca 2012 w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej przy ul. Kanoniczej 1. Dla naszych Widzów przygotowalimy cztery spektakle:
18.07. godz. 19:00
Cyrki i ceremonie
Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Aktorzy: Olga Przeklasa, Ewa Ryks, Karol Zapała, Robert Żurek
Konsultacja malarska: Jan Polewka
Cyrki i ceremonie to spektakl zainspirowany obrazami Witolda Wojtkiewicza, jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych polskich malarzy, zmarłego w roku 1909 w wieku 29 lat. wiat płócien, grafik i rysunków Wojtkiewicza: ludzie przemieniajšcy się w lalki i lalki transformujšce się w ludzi, tajemnicze ceremonie przemieniajšce się w podejrzane cyrki, powracajšcy wcišż do magicznego kręgu obłškani, ogrody zaronięte bujnym, zeschłym zielskiem, drzewa pełne powieszonych pesymistów, błani i kapłani uwięzieni w maskach, cukiernie oferujšce trujšce ciasta wszystko to znajduje swoje odbicie w teatrze aktorów, lalek, masek, klaunów i tancerzy. W przedstawieniu pada niewiele słów wszystkie one pochodzš z tekstów Romana Jaworskiego przyjaciela Wojtkiewicza, prekursora literatury z pogranicza dwóch rzeczywistoci: realnej i opartej na halucynacjach.
Więcej: http://www.mumerus.net/index.php?zone=spektakle&showpage=17
19.07. godz. 19:00
Droga do ósmego kwadratu
Scenariusz, produkcja i reżyseria: Wiesław Hołdys
Współpraca: Glen Cullen
Aktorzy: Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Karol Piotr Zapała , Robert Żurek
Muzycy: Gertruda Szymańska i Michał Braszak (kompozycje)
Kostiumy: Elżbieta Rokita
Przedmioty: Magdalena Siejko
Technika: Tadeusz Przybylski
Współpraca organizacyjna: Maria miłek
Rozgrywa się tu jaka gra, wielka jak wiat. Jeli pozwolš ci do niej dołšczyć, możesz zostać pionkiem. A jeli będziesz stosował się do Reguł Prowadzenia Walki bardzo szybko przesuniesz się na trzecie pole najlepiej pocišgiem trafisz na pište (to przeważnie woda). Szóste należy do Humpty Dumptyego. Siódme pole jest całe poronięte lasem, ale jeden z rycerzy wskaże ci drogę. Mylisz, że uda ci się spotkać jednego? Nie uda ci się w żadnym razie, chyba że ruszysz w przeciwnym kierunku... Ale jak już zostaniesz hetmanem, nauczysz się dawać sobie ze wszystkim radę.
Więcej: http://www.mumerus.net/index.php?action=spektakle
20.07. godz. 19:00
Ampuć czyli zoologia fantastyczna
Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Aktorzy: Anna Lenczewska i Robert Żurek
Muzyka: Michał Braszak (kontrabas) i Maurycy Kin (psychoakustyka)
Kostiumy: Ewa Bujak
Konstrukcje: Tadeusz Przybylski
Spektakl według ksišżki Zoologia fantastyczna uzupełniona (uzupełniona) będšcej bestiarium zwierzšt istniejšcych tylko w wyobrani. Galeria egzotycznie brzmišcych żyjštek, błyskotliwie opisanych przez Jana Gondowicza, ze swobodš i poczuciem humoru prezentowana na scenie Teatru Zależnego Politechniki Krakowskiej, w kameralnej piwnicy, która podobno ma zdolnoci do zwiększania swych rozmiarów, szczególnie kiedy aktorzy grajš Ampucia
. Przedstawienie pobudza wyobranię, unikajšc realistycznych rodków wyrazu i dosłownoci.
Więcej: http://www.mumerus.net/index.php?action=spektakle#
21.07. godz. 19:00
LAPUTA & LAGADO według Jonathana Swifta czyli trzecia podróż Gullivera
Scenariusz, inscenizacja, reżyseria oraz produkcja: Wiesław Hołdys
Muzyka Latajšcej Wyspy: Ewa Ryks
Psychoakustyka: Maurycy J. Kin
Projekty Lalek Struldbruggów: Jan Polewka
Współpraca scenograficzna: Katarzyna Jędrzejczyk
Tłumaczenia na język czeski: Alma Haltof i Zbigniew Machej
Asystent: Michał Rdzanek
Metaloplastyka: Robert Calikowski
Napisany w XVIII wieku utwór Jonathana Swifta pt.: Podróże do wielu odległych narodów wiata jest fantastycznosurrealistycznym opisem czterech wyimaginowanych podróży, w którym jak pisze Juliusz Kydryński - autor rozprawia się z całš ludzkociš, z samš jej naturš i wszystkimi stworzonymi przez niš instytucjami. Każda epoka także i nasza odnajdzie w niesamowitej grotesce Swifta oskarżenie siebie samej, własne swoje rysy i własne zwierciadło. Niestety, dzieło Swifta adresowane do dorosłych, zostało ocenzurowane oraz okaleczone, po czym pozbawione wszelkich drastycznoci i całego smaku trafiło do dziecięcego pokoju jako niewinna bajka o ciekawej podróży do krainy Liliputów i krainy Olbrzymów. W niezliczonych adaptacjach dziecięcych pomija się trzeciš podróż zaczynajšcš się wizytš na Latajšcej Wyspie Lapucie.
Naszym zamierzeniem jest inscenizacja owej trzeciej częci dzieła Swifta Podróży zaczynajšcej się wizytš na latajšcej wyspie Laputa, a kończšcej odwiedzinami Krainy Niemiertelnych.
|