Z inicjatywy dwóch tancerek pochodzšcych z Polski oraz z Hiszpanii, aktywnych na polu kultury i sztuki tanecznej powstało performatywne przedsięwzięcie o międzykulturowym charakterze. Barbara Wysoczańska z krakowskiego Teatru Tańca DF oraz Margherita Berghamo Meneghini współzałożycielka hiszpańskiej grupy Les filles Föllen zrealizowały projekt Everybodyskin zainspirowany teatrem ulicznym oraz tańcem współczesnym.
To debiutancki spektakl Barbary Wysoczańskiej, która zaangażowała do jego produkcji dowiadczonych krakowskich artystów. Scenografia powstała według projektu Joanny Jako-Sroki, natomiast autorem muzyki do spektaklu jest znakomity instrumentalista i kompozytor Tomek Grochot. Także kostiumy i wizualizacje zostały stworzone specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia.
Projekt, przygotowywany z mylš o Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA 25 Street Art jednym z najstarszych festiwali ulicznych w Europie rodkowej, gromadzšcym każdego lata na ulicach Starego Miasta rzesze turystów oraz mieszkańców Krakowa, wspierany przez organizatorów festiwalu Teatr KTO, zostanie zaprezentowany podczas czterech festiwalowych dni 5,6,7,8 lipca na Małym Rynku. Planowane sš również prezentacje w Hiszpanii (Barcelona).
EVERYBODYSKIN - opis
Skóra największy organ ludzkiego ciała; zdjęta i rozłożona zajęłaby powierzchnię niemal dwóch metrów kwadratowych; waży od dziesięciu do piętnastu kilogramów.
Ten wielofunkcyjny narzšd o złożonej konstrukcji osłania organizm od zewnštrz, umożliwiajšc tym samym kontakt z otaczajšcym rodowiskiem. Proces ten polega na przekazywaniu bodców do orodkowego układu nerwowego poprzez wielorakie receptory. Jest to absolutnie niezbędny organ do prawidłowego funkcjonowania całego ustroju. Przez swojš wrażliwoć skóra jest nieustannie wystawiona na zagrożenie. Zraniona szybko się zrasta, ale jej zablinienia pozostawiajš na powierzchni mapę ludzkiej egzystencji innš dla każdej osoby, pokazujšcš niejako prywatnš historię życia człowieka.
Skóra determinuje życie jednostki od dnia narodzin. Ta determinacja bardzo często powoduje chęć zmiany własnej skóry pozostajšcej w sprzecznoci z osobistymi przekonaniami i pragnieniami lub wręcz odwrotnie rodzi potrzebę gloryfikacji w przypadku pełnej akceptacji jej wyglšdu. Zdarza się, że skóra kogo innego wydaje się być o wiele lepszš powłokš cielesnš od tej posiadanej. Wówczas próbuje być odrzucana niczym ramy ustanowionego systemu. Prowadzi to do poczucia wyobcowania i braku zrozumienia u innych. Mechanizmy te przywodzš na myl zagadnienia terytorialne. Człowiek zaczyna żyć w granicach skóry wraz z dniem narodzin, tak jak zaczyna żyć w granicach kraju lub kręgu kulturowego, w którym się rodzi. Procesy: asymilacji bšd odrzucenia sš następstwem przekonań, podejmowanych decyzji i osobistych wyborów.
Taka sama, a jednak różna, łšczšca ludzi w podobnych dowiadczeniach, ale w każdym przypadku dostarczajšca indywidualnych odczuć, umożliwiajšca kontakt z otoczeniem, ale niejednokrotnie utrudniajšca wyrażenie przewiadczeń, obnażajšca nasze wnętrze, ale i często będšca doskonałym kamuflażem skóra nas wszystkich i każdego z osobna.
Teatr Tańca DF & Less Filles Föllen
Polsko-hiszpański uliczny teatr tańca stworzony z inicjatywy Barbary Wysoczańskiej tancerki Teatru Tańca DF w Krakowie oraz Margherity Meneghini Bergamo tancerki i choreografa z Barcelony, współzałożycielki grupy Les Filles Föllen. Obok dowiadczeń w sztuce tańca, obie artystki sš także aktywnymi managerami kultury.
Barbara Wysoczańska (Kraków) jest tancerkš i managerem w dziedzinie organizacji imprez, marketingu i kultury. Jest zwišzana z Teatrem Tańca DF Katarzyny Skawińskiej od 2003 roku. Jest to grupa założona w 1990 roku w Krakowie, która łšczy dowiadczenie tańca współczesnego z teatrem ruchu. Pełni również funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Teatru Tańca DF i koordynatora jego projektów artystycznych. Od 2008 roku jest także zwišzana z Teatrem KTO, uczestniczšc w jego przedstawieniach ulicznych jako aktorka.
Margherita Berghamo Meneghini (Barcelona) jest tancerkš i managerem kultury. Swojš pracę choreografa łšczy z zarzšdzaniem i z działalnociš pedagogicznš. Jej kształcenie w dziedzinie tańca rozpoczęło się od rytmiki gimnastycznej, baletu i tańca współczesnego. Projekt taneczny o nazwie Less Filles Föllen zainicjowała wraz z Tuixen Benet na poczštku 2008 roku. Jego celem jest przekazywanie widzowi zarówno fizycznoci jak i emocji wyrażonej tańcem, a odejcie od tradycyjnej formy scenicznej pozwala dotrzeć do szerszej publicznoci, zwłaszcza tej, która nie ma w zwyczaju oglšdania spektakli tanecznych.
Celem wspólnego projektu jest wymiana artystycznych dowiadczeń pomiędzy polskimi i hiszpańskimi tancerzami i popularyzacja tańca współczesnego jako uniwersalnego języka, który ułatwia komunikację pomiędzy różnymi kulturami.
SZCZEGÓŁY DOTYCZĽCE WYDARZENIA
Reżyseria: Barbara Wysoczańska
Choreografia i interpretacja:
Margherita Bergamo, Tuixén Benet (Les Filles Föllen)
Magdalena migasiewicz, Barbara Wysoczańska (Teatr Tańca DF)
Scenografia: Joanna Jako-Sroka, wykonanie: Pracownia lusarska Robert Calikowski
Kostiumy: Karolina Mika
Muzyka kompozycja i realizacja nagrań: Tomek Grochot
Projekcje video: Intermedioland - Łukasz Furman, Michał Borowski, Tomasz Planta, Kuba Garcia
Reżyseria wiateł: Barbara Wysoczańska, Karolina Mika
Oprawa graficzna: Magdalena Konik
Współpraca artystyczna: Katarzyna Skawińska, Alicja Paleta
Wykonawcy:
Margherita Bergamo, Tuixén Benet (Les Filles Föllen )
Barbara Wysoczańska, Magdalena migasiewicz (Teatr Tańca DF)
Koordynacja projektu: Barbara Wysoczańska
WSPARCIE ORGANIZACYJNE:
Institut Ramon Llull www.llull.cat
Teatr KTO www.teatrkto.pl
Teatr Tańca DF www.teatrtancadf.pl
CK Dworek Białopršdnicki www.dworek.krakow.pl
Vivid Studio www.vividstudio.pl
WSPARCIE MEDIALNE:
Radiofonia - www.radiofonia.fm
Kulturatka - www.kulturatka.pl
Lovekrakow - www.lovekrakow.pl
Don't Panic - www.dontpaniconline.pl
Teatr dla Was - www.teatrdlawas.pl
Stacjakultura.pl - www.stacjakultura.pl
|