Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszajš na spotkanie Pamięć.pl czy Pamięć.prl? Jak dzi mówić o historii? W dyskusji, którš poprowadzi Roman Graczyk wezmš udział Andrzej Brzozowski, dr Maciej Korkuć, prof. Andrzej Nowak oraz dr Andrzej Zawistowski.
Nowoczesny wiat jest historycznym relatywistš. Polska podlega, na dobre i na złe, procesom modernizacji i w tym sensie dawne narracje historyczne nie mieszczš się już w nowym schemacie kulturowym. Z drugiej strony Polska, jako kraj żyjšcy pod ciężkim brzemieniem historii, nie może się zgodzić na takš relatywizację historii, na jakš mogš sobie pozwolić kraje pod tym względem szczęliwsze. Jak pogodzić te dwie perspektywy?
Miesięcznik Pamięć.pl*, który jak się wydaje ma ambicje nowoczesnego podejcia do popularyzowania historii, sam stał się jednak, po wydaniu pierwszego numeru, przedmiotem gwałtownych sporów. Miesięcznik miał pisać o historii Polski w sposób bardziej otwarty niż jego poprzednik (Biuletyn IPN), ale ta dyskusja stawia kwestię, czy zakładana wartoć nie przerodziła się w praktyce w jakiego rodzaju historyczny relatywizm.
13 czerwca 2012 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie ul. Rajska 1,
sala 315, III piętro, godz. 18.30
*Pamięć.pl 1/2012 i 2/2012 pierwsze dwa numery miesięcznika historycznego IPN-u, datowane na kwiecień i maj 2012.
Instytut Pamięci Narodowej Komisja cigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Krakowie
|