9 maja odbędzie się w Krakowie spotkanie informacyjne dla wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania w ramach Programu Kultura (2007-2013). Zainteresowanych pozyskaniem unijnych funduszy na międzynarodowe projekty współpracy, tłumaczenia i festiwale na spotkanie do Pawilonu Wyspiańskiego zaprasza Punkt Kontaktowy ds. Kultury. Granty na projekty kulturalne uzyskało w naszym regionie już wiele organizacji, m.in. Filharmonia im. K. Szymanowskiego, Fundacja Cracovitalia, Fundacja Sztuk Wizualnych, Fundacja TONE - Muzyka i Nowe Formy Sztuki, Instytut Ksišżki, Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego, Muzyka Centrum Art Society, Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej, Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki, Stowarzyszenie Rotunda - Festiwal Reminiscencje, Uniwersytet Jagielloński, Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o., Wydawnictwo W.A.B. Sp. z o.o. oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. M Karłowicza.
Program Kultura wspiera ponadnarodowš współpracę pomiędzy organizacjami i instytucjami z sektora kultury w 37 krajach europejskich i nie tylko. Rok 2012 to ostatni rok naboru na większoć działań w Programie. O granty mogš ubiegać się zarówno organizacje pozarzšdowe, jak i instytucje publiczne, takie jak: teatry, muzea, galerie sztuki, stowarzyszenia zawodowe, orodki badawcze, uczelnie wyższe, organy władzy publicznej, organizatorzy festiwali, stowarzyszenia, fundacje lub wydawnictwa. Szansę na dofinansowanie majš głównie operatorzy zainteresowani działaniami wychodzšcymi poza ramy lokalne, czy narodowe, chcšcy realizować stosunkowo duże projekty z zagranicznymi partnerami z kilku krajów. - W naszym przypadku model translacji interkulturowej, który był twardym efektem różnych miękkich eventowych działań w procesie realizacji projektu, jest cały czas stosowany, głównie przez instytucje z Hiszpanii i z Włoch, na przykład przez dwa teatry w Neapolu, które prowadzš interkulturowe, edukacyjne warsztaty, wykorzystujšc tę metodę. Co rzeczywicie pozostało i nie mówię tu o zdjęciach i wspomnieniach, lecz o stworzeniu pewnego mechanizmu, który funkcjonuje i może być stosowany - uważa Joanna Zajšc z Fundacji Cracovitalia, która uzyskała grant na projekt "Pars Pro Toto - Cultural Translation in Art and Through Artistic Activities".
W obecnej edycji od roku 2007 polskie instytucje uczestniczyły w charakterze współorganizatora w 130 projektach, a w 30 były liderami. Ponad 20 kolejnych projektów włanie uzyskało dofinansowanie w ogłoszonych niedawno wynikach naboru za 2011 rok. Wród nich znajdujš się przede wszystkim wydarzenia artystyczne, animacyjne i kulturalne, wystawy, koncerty i przedstawienia, a także programy wymiany młodych twórców i profesjonalistów, kursy mistrzowskie, warsztaty, spotkania służšce wymianie wiedzy, praktyki i teorii. Jak powiedziała nam Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury, który zajmuje się promocjš Programu Kultura w Polsce, nie jest narzucony rodzaj działań, które należy podjšć, choć muszš to być tzw. projekty miękkie. W zależnoci od projektu można otrzymać grant w wysokoci od 2 tys. do 500 tys. euro. Warto podkrelić, że Program nie pokryje wszystkich kosztów projektu, dofinansowanie może wynieć maksymalnie 50%. Za wdrożenie Programu na poziomie wspólnotowym odpowiedzialna jest Komisja Europejska oraz działajšca pod jej nadzorem Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego. Za promocję Programu na poziomie państw członkowskich odpowiadajš Punkty Kontaktowe ds. Kultury. Polski Punkt Kontaktowy działa w ramach Instytutu Adama Mickiewicza.
Krakowski dzień informacyjny Programu Kultura odbędzie się 9 maja w Pawilonie Wyspiańskiego przy Pl. Wszystkich więtych 2. Udział jest bezpłatny, a zgłoszeń można dokonywać do 7 maja na stronie www.program-kultura.eu.
|