Już 10 kwietnia we Wtorek Wielkanocny rozpocznie się Tradycyjne więto Rękawki.
Obchodzone od wieków więto Rękawki od roku 2001 odbywa się pod Kopcem Krakusa. Impreza ma charakter redniowiecznego festynu, gdzie prezentowane sš pokazy walk i uzbrojenia. Odwiedzajšcy festyn będš mogli obejrzeć także sceny z życia codziennego w tamtym okresie - wyglšd osady, rzemiosło i stroje. Kolejnš atrakcjš będzie też możliwoć spróbowania potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglšdały redniowieczne potyczki zbrojne. Uzupełnieniem jest możliwoć poznania historii Kopca Krakusa, państwa Wilan i Polan.
Corocznie na Tradycyjne więto Rękawki przyjeżdża około 20 drużyn zbrojnych z Polski południowej.
Rękawka zwišzana jest z legendš o kopcu Kraka, usypanym przez miejscowš ludnoć po mierci króla. Podobno ziemię noszono w rękawach, i dlatego kopiec nazywano Rękawkš. Pod kopcem Kraka w trzeci dzień wišt wielkanocnych (wtorek był kiedy również dniem wištecznym) odbywał się odpust, a zamożni krakowianie zrzucali biedakom, zebranym pod wzgórzem, odpadki ze wištecznego stołu oraz drobne monety.
Zwyczaj ten nawišzuje również do pogańskich obrzędów tzw. Zaduszek wiosennych, które przypadały na czas przesilenia słonecznego.
|