"WYSPA SKAZAŃCÓW"
Odizolowana od wiata wyspa Bastoy, to miejsce na której od 1900 do 1970 roku działał dom poprawczy dla chłopaków w wieku od 11 do 18 lat. Pierwotnym celem powstania instytucji była resocjalizacja i edukacja skierowanych do niej młodocianych przestępców. Okazało się jednak że Bastøy to istne piekło i obóz pracy, gdzie panuje sadystyczny reżim i nie obowišzuje żaden kodeks praw. Metody wychowawcze stosowane przez opiekunów polegajš na psychicznej i fizycznej przemocy. W ramach resocjalizacji chłopcy zmuszani sš także do wykonywania ciężkiej fizycznej pracy w nieludzkich warunkach. W 1915 roku wybuchł w orodku bunt. Wszyscy stoczš walkę o wolnoć i godnoć, która zmieni ich życie na zawsze. Film jest opowieciš opartš na tamtych zdarzeniach.
Znakomity film europejski zebrał wiele nagród i nominacji na Norweskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, w tym m.in za najlepszy film i najlepszš muzykę.
"Niespodziewana rewolucja wywołana przez młodych przestępców stanowiła poczštek przyszłych zmian...
Dzi znajduje się tam więzienie okrelane mianem jednego z najbardziej liberalnych orodków tego typu na wiecie. Nie ma w nim zasieków ani krat, a więniowie mieszkajš w drewnianych domkach i pracujš na roli..."
"GNIEW TYTANÓW"
Między bogami a tytanami toczy się walka o władzę. Bogowie, bardzo osłabieni brakiem oddania ludzi, tracš panowanie nad uwięzionymi tytanami i ich okrutnym przywódcš, Chronosem, ojcem władajšcych od wielu lat braci: Zeusa, Hadesa oraz Posejdona. Kiedy Hades oraz syn Zeusa, bóg Ares, porzucajš lojalnoć i zawierajš pakt z Chronosem, aby porwać Zeusa, Perseusz nie może powstrzymać się przed podšżeniem za swym prawdziwym powołaniem. Tytani stajš się coraz silniejsi, boskie siły Zeusa słabnš, a na Ziemi rozpętuje się prawdziwe piekło. Z pomocš wojowniczej królowej Andromedy, syna Posejdona półbóga Agenora i upadłego boga Hefajstosa odważny Perseusz wyrusza na niebezpiecznš wyprawę w głšb podziemi, aby uratować Zeusa, obalić tytanów i ocalić ludzkoć.
Mityczna opowieć, znana zapewne każdemu z czasów szkolnych, w Krakowie do obejrzenia w wersji 2D wyłšcznie w ARSie!
"W 'Starciu Tytanów' grałem pustego człowieka wiedzionego przez gniew i chęć zemsty. I mylę, że widzowie nie bardzo mogli się z nim identyfikować. W "Gniewie" Perseusz jest bardziej dojrzały. Skupiłem się na tym, że jest wdowcem i samotnym ojcem, rybakiem, który dawno nie trzymał w ręku broni. Zamiast walczyć z potworami, wychowuje syna. To otworzyło nowe opcje dla tej postaci: Perseusz stał się odpowiedzialny za kogo, zyskał poczucie humoru. Zmieniły się też relacje z jego własnym ojcem, Zeusem. Brakowało mi takiego "prawdziwego" herosa w kinie. Bo dzisiaj superbohaterowie majš umięnione płaskie brzuchy i wybielone zęby. A ja dorastałem oglšdajšc "Mad Max", "Szklanš pułapkę" i "Zabójczš broń", w których twardziele wielokrotnie obrywajš. Dzięki temu sš prawdziwi. Takiego Perseusza chciałem pokazać"
"SPALENI SŁOŃCEM"
Epicka kontynuacja uhonorowanego Oscarem i Nagrodš Jury na Festiwalu w Cannes arcydzieła Nikity Michałkowa i jednoczenie najdroższy film w historii rosyjskiej kinematografii. Podczas gdy nasila się atak wojsk hitlerowskich, a terror Stalina dotyka już niemal wszystkich Rosjan, cudem ocalały oficer Kotow walczy na froncie, a jego córka Nadia ratuje życie żołnierzy jako pielęgniarka. W rozdartym wojnš kraju ci, którzy dotšd byli zaciekłymi wrogami, próbujš wspólnie stawić czoło krwawej inwazji Niemców i przetrwać zmasowane bombardowania. Ostatniš rzeczš, która trzyma przy życiu Kotowa i jego córkę w kraju trawionym pożogš, jest nadzieja na ponowne spotkanie ojca i córki.
|