We wtorek, 13 marca o godzinie 17.00 MOCAK Klub zaprasza na:
spotkanie z artystkš Lynn Hershman Leeson
oraz
pokaz filmu !Women Art Revolution.
Punktem wyjcia do rozmowy będzie oprowadzanie po wystawie Ja jako Roberta. Dokument !Women Art Revolution przedstawia rozwój sztuki feministycznej w latach siedemdziesištych w Stanach Zjednoczonych. Film został wybrany przez nowojorskš MoMA jako jeden z trzech najważniejszych dokumentów 2010 roku. Spotkanie w j. angielskim poprowadzi Matylda Szewczyk (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego).
!Women Art Revolution to owoc 35-letnich obserwacji amerykańskiej artystki Lynn Hershman Leeson dokonanych w rodowisku kobiet sztuki. Film zadziwia i dekonstruuje obraz rzeczywistoci artystycznej od lat 70 aż do teraz. Rozmawiajšc z artystkami, kuratorkami, historyczkami sztuki i krytyczkami, artystka rejestrowała narodziny, a także ewolucje oblicza feminizmu.
"Czy kobiety muszš być nagie, aby dostać się do amerykańskich muzeów?!"-hasła skandujšcych członkiń Guerilla Girls najlepiej oddajš atmosferę buntu, która rodziła się wówczas w umysłach kobiet. Leeson, rejestrujšc przez lata ich dokonania, była naocznym wiadkiem tworzenia się żywego panteonu sztuki feministycznej ostatniego półwiecza. Na filmie pokazana jest działalnoć m.in. Guerilla Girls, Miriam Shapiro, Miranda July, Rachel Rosenthal czy Rosalee Goldberg.
Intencjš artystki nie było zrobienie filmu. Zbierane przez lata wywiady i video miały służyć jej samej do osobistych refleksji. Kiedy jednak po prawie czterdziestu latach od rozpoczęcia swojej działalnoci zauważyła, że nikt poza niš nie dokumentował wydarzeń, które miały charakter rewolucyjny, postanowiła złożyć zebrane materiały w jednš całoć. Trwało to kilka lat.
Artystka długo zastanawiała się nad tytułem dla swojego dzieła, które może stać się kamieniem milowym dla propagowania sztuki feministycznej. Women Art Revolution! to pierwsza zorganizowana grupa kobiet powstała w 1967 roku walczšca przeciwko dyskryminacji. Te trzy słowa układajš się w jedno znaczšce W.A.R. - wojnę kobiet o prawa do egzystencji w społeczeństwie na zasadach równych z męskimi. Kiedy przypomnimy sobie realia Ameryki (ale nie tylko) lat 50 i 60 ukształtowane przez patriarchalny model rodziny, w którym poddaństwo kobiety było nie tylko powszechnie akceptowalne, ale wręcz pożšdane, dostrzegamy ogrom determinacji i wysiłku, jakie musiały włożyć bohaterki filmu w zmianę przede wszystkim mentalnoci.
Film !Women Art Revolution stał się hitem na międzynarodowych festiwalach filmu w Toronto (2010), Sandance (2011) i Berlinie (2011). W 2010 roku został wybrany przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOMA w Nowym Jorku jako jeden z trzech najlepszych dokumentów roku, a jego dystrybucja odbyła się przy udziale znanej firmy Zeitgeist Films.
|