Do końca padziernika pod Wawelem goci Puszcza Białowieska. Przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT), ul. Powile 11, można oglšdać plenerowš wystawę ARBORES VITAE Ostatnia taka puszcza zorganizowanš przez Fundację Europejskie Centrum Ziemi.
To 100 wielkoformatowych zdjęć Puszczy Białowieskiej autorstwa Jana Walencika, cenionego na wiecie polskiego dokumentalisty i fotografa przyrody. Ekspozycja ma na celu zwrócenie uwagi na wyjštkowoć Puszczy Białowieskiej, ostatniego na wiecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej.
Ekspozycja jest hołdem dla wyjštkowego piękna Puszczy, a zarazem apelem o jej ratowanie. Owietlona wieczorem u stóp Wawelu wystawa wyglšda magicznie! Odbywa się dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony rodowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2012 r. Jej jesienna odsłona ma charakter plenerowy, a zimowa zostanie zaaranżowana w Galerii Krakowskiej i potrwa od 14 listopada 2011 r. do 31 stycznia 2012. Edycja krakowska odbywa się po patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie rodowiska - Głównego Konserwatora Przyrody, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
ARBORES VITAE (Drzewa życia) to oprócz wrażeń wizualnych i estetycznych także szeroko zakrojony program edukacyjny. Fotografie uzupełniajš plansze informacyjne o Puszczy i innych lasach pierwotnych, a także o znaczeniu drzew dla ekosystemu i człowieka. Informacje przygotowali wybitni znawcy Puszczy Białowieskiej: prof. Andrzej Strumiłło, prof. dr hab. Tomasz Wesołowski, prof. dr hab. Janusz Hereniak, prof. dr hab. Zbigniew Mirek, dr hab. Grażyna Łaska, dr Andrzej Janusz Korbel i mgr Marta Maziarz. Częciš wystawy jest także wielkoformatowa mapa podłogowa obrazujšca dziedzictwo naturalne Polski, z zaznaczeniem obszarów włšczonych do Europejskiej Sieci Ekologicznej programu NATURA 2000.
Młodzież oraz wszyscy zainteresowani mogš odkrywać tajemnice Puszczy podczas specjalnie dla nich przygotowanych zajęć, które w ciekawy i angażujšcy sposób uczš o bogactwie przyrody Puszczy.
Fundacja organizuje również ogólnopolski internetowy konkurs wiedzy przyrodniczej (www.konkurs.arboresvitae.eu), który zachęci młodych ludzi do kreatywnego poszukiwania odpowiedzi na pytania o znaczenie drzew, lenych ekosystemów i bioróżnorodnoci, a także o sposoby ich zachowania dla przyszłych pokoleń.
W pawilonie multimedialnym wystawy (CORT) codziennie od rana do wieczora wywietlany jest film powięcony Puszczy Białowieskiej Ostatnia puszcza Bożeny i Jana Walencików, a w każdš sobotę i niedzielę o godz. 19.00 w ramach kina ARBORES VITAE odbywajš się pokazy specjalne filmów Jana i Bożeny Walencików, m.in. ich najnowszego serialu telewizyjnego Saga prastarej Puszczy, który kręcili przez dziesięć lat. Forma fabularyzowanego serialu to zupełnie nowy sposób przedstawiania dzikiej przyrody i opowiadania o niej z perspektywy nie gocia, lecz mieszkańca, m.in. wilka, nornicy, żuka czy dzika.
Wydarzeniem towarzyszšcym wystawie będzie planowana na koniec padziernika międzynarodowa konferencja naukowa organizowana we współpracy z krakowskimi uczelniami. Studenci wraz z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi badaczami lasów, zarówno rodzimych, jak i znajdujšcych się w odległych częciach globu, będš próbowali odpowiedzieć na pytanie: Do czego sš nam potrzebne lasy pierwotne?
|