Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w pištek, 8 lipca, o godz. 18:30 do Klubu Muzycznego Forty Kleparz na koncert plenerowy pt. Wyszehradzka Fuzja Brzmień. Wystšpiš: Voo Voo i Ukrainni (PL-UA), Fókatelep (H) i Szidi Tobias (CZ-SK).
Koncert odbędzie się w ramach jubileuszowej, 10. edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Wstęp na koncert wymaga okazania bezpłatnych wejciówek, dostępnych od 21 czerwca w Willi Decjusza oraz w Punkcie Informacji Miejskiej przy ul. w. Jana 2.
Wyszehradzka Fuzja Brzmień
Muzyka tworzona przez zaproszonych do udziału w koncercie artystów z Europy rodkowej i Wschodniej stanowi swoisty tygiel wpływów i inspiracji wyrażanych w unikatowych i osobnych dla wszystkich muzyków wydaniach. To nie tylko przekraczanie granic własnej kultury, ale także łšczenie często skrajnie różnych gatunków muzycznych dla nowych zaskakujšcych jakoci. Ostatecznie jednak wszystkie te propozycje, pełne motywów cygańskich, słowiańskich, bałkańskich, latynoskich, afrykańskich, indiańskich czy jakichkolwiek innych, majš wspólny mianownik: folk - w najwieższym i najpełniejszym, bo wieloetnicznym tego słowa znaczeniu.
Voo Voo i Ukrainni
Już od ponad dwudziestu pięciu lat Voo Voo wzbogaca polskš scenę muzycznš wnoszšc do niej nutę folkloru i multikulturowego brzmienia. Wkład ten był wielokrotnie doceniany zarówno przez koneserów i krytyków muzycznych, jak i zwykłych odbiorców w całej Polsce, co między innymi znalazło wyraz w przyznaniu założycielowi grupy Wojciechowi Waglewskiemu - Paszportu Polityki za łšczenie muzyki różnych kultur". W swojej długiej i owocnej karierze zespół współpracował z wieloma artystami pochodzšcymi m. in. z Bułgarii, Senegalu, Kuby, Rosji czy Mongolii. Jednak w twórczoci grupy ważna jest również tak zwana bliska zagranica, czego dowodem jest niedawna współpraca z ukraińskim zespołem Haydamaky. Jej kontynuacjš jest obecnie realizowany projekt zespołu Voo Voo i Ukrainni.
Muzyka tej polsko ukraińskiej formacji jest fuzjš melodyjnego polskiego rocka i tradycyjnych ukraińskich pieni obrzędowych, co potęguje jej niesamowity słowiański wymiar. Podczas koncertu, na scenie, obok grupy Wojciecha Waglewskiego, będzie można zobaczyć i usłyszeć dwie wybitne piewaczki z ukraińskiego zespołu Drewno - Annę Ochrimczuk i Tatianę Sopiłka oraz ukraińskiego trębacza Jeka Didic. Więcej: www.voovoo.pl
Fókatelep
Fókatelep to projekt stworzony w 2007 r. przez muzyków dwóch czołowych węgierskich zespołów psychodelicznych - Korai Öröm i Colorstar oraz charyzmatycznš wokalistkę Annamárię Oláh. Zespól ma już na swoim koncie dwie goršco przyjęte płyty Fókatelep (2009) i Fokadelic (2011), które stanowiš rodzaj muzycznej wędrówki po folklorystycznym wiecie, w którym zderzajš się motywy węgierskie, bułgarskie, cygańskie, latynoskie czy nawet afrykańskie. Dopełnieniem tej icie transcendentalnej muzyki sš węgierskie teksty pełne hiszpańskich i bułgarskich wpływów.
Jednak koncerty zespołu Fókatelep to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale także wizualne. Annamária Oláh przycišga uwagę zarówno swoim elektryzujšcym głosem jak i ekstatycznym tańcem, w którym w pewien sposób uczestniczy cała formacja.
Zespół wypracował także charakterystyczne brzmienie zwane fóka sound, będšce spójnym i harmonijnym połšczeniem wielu skrajnie różnych gatunków muzycznych takich jak folk, metal czy elektronika. Ta niespotykana mieszanka, zaprezentowana szerszej publicznoci podczas europejskiego tournee w 2009 r. podbiła serca słuchaczy w Niemczech, Danii i Szwecji. Więcej: www.fokatelep.hu
W Krakowie grupa zagra kilkanacie swoich utworów, w tym m. in. inspirowany indiańskim raga-rockiem i grany z bułgarskimi instrumentami folkowymi utwór Yallah Yallah.
Szidi Tobias
Szidi Tobias, okrzyknięta słowackš Tanitš Tikaram, to aktorka i wokalistka, która ma na swoim koncie cztery wymienicie przyjęte płyty. Współpracujšc ze słowackimi i czeskimi muzykami i poetami, tworzy delikatnš i kameralnš muzykę kobiecš, która przywodzi kojšce skojarzenia z goršcš herbatš czy ciepłym swetrem w wietrzny jesienny dzień. Jej charakterystyczny magnetyzujšcy głos znakomicie brzmi w towarzystwie akordeonu, wiolonczeli czy fletu. Choć Szidi nie jest autorkš tekstów, to utwory przez niš piewane brzmiš bardzo autentycznie i majš charakter intymnych przemyleń oraz prywatnych dowiadczeń. Na płytach Szidi Tobias odnaleć można nie tylko wpływy słowackie czy czeskie, ale również węgierskie.
Sama artystka, jak i częć towarzyszšcych jej muzyków wywodzi się z południowo-wschodniej częci Słowacji i ma korzenie węgierskie, co bezporednio wpływa na ich twórczoć, nadajšc jej momentami mocno melancholijny charakter. Choć muzyka tworzona przez artystów jest bardzo kameralna, zdobyła rzeszę wiernych fanów w Czechach i na Słowacji, czego dowodem jest sukces trzeciej płyty Pod obojím która zdobyła status Złotej Płyty. Szidi Tobias udziela się także w innych projektach muzycznych, współpracowała między innymi ze znanym czeskim duetem Hapka-Horáček. Więcej: www.sziditobias.cz
Fókatelep (HUN), Szidi Tobias (CZ-SK), Voo Voo i Ukrainni (PL-UKR)
8 lipca (pištek), Forty Kleparz (Kraków, ul. Kamienna 2-4), godz. 18:30, bezpłatne wejciówki
Koordynacja projektu:
Anna Kowalska, Jadwiga Figiel-Stoch
Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza www.villa.org.pl
Partnerzy:
Fundacja Cracovia Expres Centrum Węgierskie w Krakowie; Stowarzyszenie Spraw Międzynarodowych, Praga; Centrum Badań Etnicznoci i Kultury CVEK, Bratysława; Instytut Euroregio Ukraine
Sponsor strategiczny:
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
Sponsorzy:
BP Europe SE, Siemens Sp. z o.o., Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice Sp. z o.o.
Partnerzy Medialni:
Dziennik Polski, Miesięcznik Znak, The Warsaw Voice, Res Publica Nowa, Nasze Słowo, Manko, Radio Kraków, Polskie Radio dla Zagranicy, Radiofonia FM, TVP Kraków, Cafebabel.com, Portal Spraw Zagranicznych, Scena Myli, Edukacyjny Kraków, Twoja Europa, Panorama Kultur
|