DZIEŃ KOBIET W GALERII
MIĘDZYNARODOWEGO CENTRUM KULTURY
program towarzyszšcy wystawie
DOM MIŁONIKA SZTUKI. KULTURA
ARTYSTYCZNA CZECH I MORAW 1870-1930
7 MARCA 2010, GODZ. 10.00 - 18.00
GALERIA MIĘDZYNARODOWEGO CENTRUM KULTURY, Kraków, Rynek Główny 25
WSTĘP WOLNY DLA WSZYSTKICH PAŃ ___________________________________________________________________
W przeddzień kalendarzowego więta kobiet Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na pięknš wystawę Dom miłonika sztuki. Kultura artystyczna Czech i Moraw 1870-1930, która w szczególny sposób podkrela kobiecš stronę sztuki.
Słodka i efemeryczna jak u Alfonsa Muchy czy dumna i posšgowa jak Pallas Atena Gustava Klimta? A może zamylona i nostalgiczna jak w obrazach Vojtĕcha Preissiga? Dowiemy się nie tylko, jaka jest wizja kobiety w sztuce XIX i XX wieku, ale także kim były kobiety sztuki artystki i muzy oraz jak walczyły o swoje miejsce w wiecie artystów.
Kobiety obecne sš w sztuce od jej samego poczštku. Jednak przez wiele stuleci występowały prawie wyłšcznie w charakterze tematu. W XIX i XX wieku sytuacja ta ulega zmianie na scenę artystycznš wkraczajš kobiety które zmieniajš jej oblicze. W trakcie Dnia Kobiet w Galerii MCK zobaczymy obie odsłony: kobietę jako muzę i inspirację dla artystów oraz kobietę jako artystkę.
W niedzielę, 7 marca wszystkie panie majš wstęp wolny do Galerii. W programie m.in.: oprowadzanie po wystawie (w grupach do 30 osób) o godz. 12.00 i 15.00, konkurs z atrakcyjnymi nagrodami (kosmetyki ufundowała firma Bielenia, a nagrodę głównš klinika Maestria Medycyna Estetyczna).
Po odwiedzeniu wystawy można odpoczšć w położonej w sšsiedztwie MCK Tribeca Coffee (Rynek Gł. 27), która wszystkim gociom Galerii MCK gwarantuje tego dnia 50% zniżki na kawę.
Wydarzenie towarzyszy wystawie prezentowanej w Galerii MCK pt. Dom miłonika sztuki. Kultura artystyczna Czech i Moraw 1870-1930. Obszerna ekspozycja w Międzynarodowym Centrum Kultury przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, prezentuje blisko 300 dzieł architektury, malarstwa, rzeby, grafiki i rzemiosła artystycznego twórców zwišzanych z mecenatem znanych koneserów sztuki w Czechach i na Morawach przełomu XIX i XX wieku.
Szczegółowe informacje na temat wystawy oraz programu towarzyszšcego: www.mck.krakow.pl
|