1 marca (poniedziałek), Willa Decjusza, godz. 17.00, wstęp wolny
Wernisaż wystawy plakatów chopinowskich z Kolekcji Krzysztofa Dydo
Koncert uczennic krakowskich szkół muzycznych: Alexandry Szczepanik, Aleksandry Bita i Karoliny Kacperek , pod kierunkiem Marzeny Stępniewskiej
Dzi sš moje urodziny. Fryderyk Chopin 1810 - 2010 to tytuł wystawy plakatów chopinowskich z kolekcji Krzysztofa Dydo, prezentowanej w krakowskiej Willi Decjusza w ramach programu Dziedzictwo Chopina. Wernisaż wystawy, poprzedzony koncertem uczennic krakowskich szkół muzycznych, odbędzie się w poniedziałek, 1 marca, o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Wystawa ukazuje szeroki wachlarz sposobów postrzegania postaci geniuszu Fryderyka Chopina oraz inspiracji płynšcej z jego muzyki przez autorów prezentowanych plakatów. Artyci, ograniczeni płaskš powierzchniš papieru oraz dostępnymi im technikami, aby wyrazić idee, myl i koncepcję artystycznš zawartš w muzyce kompozytora, tworzyli często własne małe dzieła sztuki. Wystawa jest więc także dowodem, jak bogata jest ich wyobrania, liczne pomysły i trafne skojarzenia. Plakaty zgromadzone w Willi Decjusza będzie można oglšdać do 12 marca br. w godz. 10.00 18.00.
Wystawa Dzi sš moje urodziny. Fryderyk Chopin 1810 - 2010 zostanie otwarta 1 marca dla upamiętnienia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina (choć, jak wiadomo, niektórzy historycy wskazujš 22 lutego jako właciwš datę urodzin kompozytora), ale także z okazji przypadajšcych włanie tego dnia 65. urodzin krakowskiego kolekcjonera. Wernisaż poprzedzi koncert w wykonaniu najmłodszych interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina. Występ młodych artystów jest nawišzaniem do objawionych również we wczesnym dzieciństwie talentu wielkiego kompozytora i pasji kolekcjonerskiej Krzysztofa Dydo.
Uczennice krakowskich szkół muzycznych: Alexandra Szczepanik (klasa VI OSM I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego), Aleksandra Bita (klasa II POSM II stopnia im. Fryderyka Chopina) i Karolina Kacperek (klasa V PSM II stopnia im. Władysława Żeleńskiego), pod kierunkiem Marzeny Stępniewskiej, wykonajš następujšce kompozycje Fryderyka Chopina: Preludium h-moll op. 28 nr 6, Preludium Des-dur Deszczowe op. 28 nr 15, Fantasie Impromptu cis-moll op. 66, Walc Ges-dur op. 70 nr 1, Berceuse Des-dur op. 57, Etiuda c-moll op. 25 nr 12.
Wystawa plakatów chopinowskich z kolekcji Krzysztofa Dydo
Międzynarodowy Konkurs Chopinowski oraz Rok Chopinowski zwišzany z 200. rocznicš urodzin genialnego kompozytora to niewštpliwie znakomita okazja do zaprezentowania polskich plakatów zwišzanych z wydarzeniami, jakie przez lata miały miejsce w Polsce, a dotyczyły jego twórczoci.
Zarówno geniusz muzyczny, jak i wielkie umiłowanie ojczyzny przez Chopina inspirowały i nadal inspirujš twórców wszystkich dziedzin sztuki i literatury do opisywania i przybliżania nam jego muzyki. Jednym z licznych przykładów jest owa specyficzna forma grafiki plakat artystyczny.
Piękno muzyki od dawna, niemal od narodzin tej dziedziny sztuki, fascynowało grafików. Przełożenie zaklętego wiata dwięków na język obowišzujšcy w wiecie doznań wzrokowych to wyjštkowo trudne zadanie. Stworzyć obraz z muzyki, tak żeby nie stracić nic zarówno z jej brzmienia, jak i emocji, jakie wywołuje, to prawdziwe wyzwanie dla mistrzów plakatu. Wszak muzyka uważana jest za najbardziej nieujarzmionš dziedzinę sztuki.
Plakaty chopinowskie, podobnie jak inne plakaty muzyczne, projektowali i projektujš najwięksi polscy plakacici: Henryk Tomaszewski, Tadeusz Trepkowski, Jan Młodożeniec, Roman Cielewicz, Maciej Urbaniec, Bronisław Zelek, Karol liwka, Rosław Szaybo, Lech Majewski, Tomasz Szulecki, Waldemar wierzy, Jan Sawka, Mieczysław Wasilewski, Wiesław Wałkuski, Wiesław Grzegorczyk, Rafał Olbiński, Stasys Eidrigevicius, Andrzej Pšgowski, Leszek Winiewski, Jerzy Czerniawski, Tomasz Bogusławski i wielu, wielu innych. Z krakowskich artystów wymienić należy: Jerzego Karolaka, Mieczysława Górowskiego, Władysława Plutę i Zbigniewa Latałę.
Wród zgromadzonych plakatów wyranie wyłaniajš się grupy zwišzane z konkretnymi wydarzeniami muzycznymi. Najważniejsza z nich to plakaty do Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich, które cyklicznie co pięć lat, poczšwszy od 1927 (z przerwš spowodowanš II wojnš wiatowš), odbywajš się w Warszawie. Następne grupy, to plakaty do corocznych międzynarodowych festiwali w Dusznikach Zdroju i w Antoninie (Chopin w Barwach Jesieni). Pozostałe plakaty to wydawnictwa rocznicowe: eliminacje do konkursów, uroczystoci chopinowskie, wystawy, filmy, koncerty i wydarzenia organizowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prezentowane na wystawie plakaty stanowiš jedynie wybór sporód ponad 200 prac, jakie na ten temat powstały.
Zazwyczaj afisze i programy koncertowe zwišzane z prezentacjš muzyki Fryderyka Chopina, podobnie jak pamištki i akcesoria zwišzane z jego osobš, zdobione sš jego wizerunkiem - znanym wszystkim melomanom profilem. Plakat polski często jednak odchodzi od bezporedniego kopiowania tego wizerunku, poszukujšc innych odniesień. Jednym z chyba najczęciej wykorzystywanych jest odniesienie do pochodzenia mistrza - nostalgicznej mazowieckiej równiny z samotnymi wierzbami, przypisywanej mu jako wiat inspiracji twórczej. Również sięganie do fortepianu i klawiatury, dłoni artysty, jego zapisków, pięciolinii, zasuszonych kwiatów wyznacza kręgi poszukiwań artystów projektujšcych plakaty. I chociaż metoda ta jest w pewnym sensie odwoływaniem się do stereotypów, powstały w ten sposób niezapomniane dzieła plastyczne, które teraz mamy okazję podziwiać.
Dydo Poster Collection
Rodowód imponujšcej kolekcji plakatów Krzysztofa Dydo sięga drugiej połowy lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy to, jako uczeń jednej z krakowskich szkół, zaczšł zbierać plakaty filmowe. Aby je zdobywać, uciekał się do przeróżnych sposobów. Zdarzało się, że otrzymywał je od tzw. rozklejaczy i bileterów, ale bywało też, że zrywał je po prostu z murów. Potem kupował, wymieniał, handlował, szperał w antykwariatach... Bo plakaty to jego pasja. Dzisiaj jego kolekcja liczy około czterdziestu tysięcy plakatów. Ponad sto dwadziecia z nich to plakaty specjalnie zaprojektowane i wydrukowane do wystaw, które Krzysztof Dydo zrealizował w wielu krajach. O Krzysztof Dydo Collection pisały i piszš polskie i zagraniczne pisma powięcone sztuce, odnotowuje jš wiele renomowanych międzynarodowych przewodników po Krakowie i Polsce.
Krzysztof Dydo (ur. 1945) jest jednym z najwybitniejszych znawców sztuki plakatu, autorem artykułów na temat plakatów, katalogów i albumów o plakacie (m.in. w 1993 - 100 lat polskiej sztuki plakatu, 1995 - Mistrzowie Polskiej Sztuki Plakatu, 1996 - Polski plakat filmowy 1896 - 1996, 2000 - Polski Plakat Teatralny 1899 1999, 2001 - Plakaty 1989 2001, 2008 PL 21- Polski plakat XXI wieku), współautorem wydanej w 2007 w Meksyku ksišżki Cartel Contemporaneo Polaco 1945-2006, w 2008 w Rosji Polska Szkoła Plakatu (Польская школа плаката), a w 2009 w Bułgarii Polski Plakat Sceniczny i we Włoszech Tutto il Teatro in un manifesto. Jest wydawcš (również plakatów), organizatorem wystaw i jednoczenie rozchwytywanym wystawcš. Jest współwłacicielem Galerii Plakatu i pomysłodawcš Festiwalu Plakatu w Krakowie. Jego galeria i sklep w Kramach Dominikańskich to miejsce, w którym można zobaczyć najznakomitsze polskie plakaty, porozmawiać o nich, spotkać artystów i kolekcjonerów z całego wiata.
Galeria promuje polski plakat, wydaje i sprzedaje katalogi oraz inne wydawnictwa z reprodukcjami plakatów, realizuje wystawy plakatów w kraju i za granicš oraz organizuje tematyczne konkursy na plakat. Oferuje swoim klientom blisko dwa tysišce tytułów plakatów ponad stu polskich grafików. Sš wród nich plakaty m.in. Henryka Tomaszewskiego, Romana Cielewicza, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Waldemara wierzego, Franciszka Starowieyskiego, Andrzeja Klimowskiego, Eugeniusza Geta Stankiewicza, Jerzego Czerniawskiego, Wiesława Rosochy, Wiktora Sadowskiego, Władysława Pluty, Mieczysława Górowskiego, Romana Kalarusa, Stasysa Eidrigevićiusa, Leszka Żebrowskiego, Tomasza Bogusławskiego, Mirosława Adamczyka, Wiesława Grzegorczyka.
Obok dorobku uznanych twórców Krzysztof Dydo ułatwia start młodym artystom, kontynuujšcym najlepsze tradycje polskiego plakatu artystycznego. Do osišgnięć Galerii Plakatu należy zorganizowanie pięciu wielkich wystaw, którym towarzyszyły starannie wydane katalogi: "100 lat polskiej sztuki plakatu 1891-1992" (1993), "Mistrzowie polskiej sztuki plakatu" (1995), "Polski plakat filmowy 100 lat kina w Polsce" (1996), "Polski plakat teatralny 1899-1999" (2000), "Plakaty 1989-2001" (2001) oraz realizacja kolejnych, imponujšcych edycji Festiwalu Plakatu w Krakowie.
O stosunku Krzysztofa Dydo do plakatu najlepiej wiadczy jego wypowied, zamieszczona w katalogu Festiwalu Plakatu: Polski plakat to skarb, który należy pielęgnować. Wielu nam go zazdroci. To się czuje będšc za granicš. To nasza nieustajšca dobra wizytówka. Jak Chopin w muzyce, a Wajda w filmie".
Koordynacja projektu: Katarzyna Trojanowska (kasia@villa.org.pl)
Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza
30-233 Kraków, ul. 17 Lipca 1943 roku 17A
www.villa.org.pl
Patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Modny Kraków, Kulturatka.pl
|