POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
21-06-2022      -  
Międzynarodowe Centrum Kultury
Adriatyk – morze opowiadane
Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25
KrakĂłw

tel. 12/ 42-42-811
fax. 12/ 42-17-844

http://www.mck.krakow.pl
gajewska@mck.krakow.pl
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków
Rynek Główny 25
18.00
       
 
Literatura
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie poœwięcone Adriatykowi i ksišżce Egidio Ivetica. Tym razem na morze patrzeć będziemy z brzegów Chorwacji, a o skomplikowanej i pełnej zwrotów akcji historii tego regionu opowiadać będš prof. Joanna Ugniewska, prof. Michał Czerwiński i Łukasz Galusek.

Adriatyk jest milczšcym œwiadkiem przemijania cywilizacji i tłem niezwykłych historii, takich jak historia Republiki Weneckiej, Włoch czy Bałkanów. To nagromadzenie w przestrzeni i czasie, współwystępowanie pozornych przeciwieństw: władców łacińskich i słowiańskich, œwiętych wojen i komunistycznych rewolucji, derwiszy i jezuitów, tolerancji i krucjat. Jak badać tego rodzaju historię i jak odczytać historyczne znaczenie morza?
Goœcie: prof. Joanna Ugniewska, prof. Maciej Czerwiński, Łukasz Galusek
Prowadzenie: Bartosz Panek

Spotkanie odbędzie się 21 czerwca o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala Pod Kruki. Będzie także transmitowane na profilu facebookowym MCK.

Prof. Joanna Ugniewska — polska literaturoznawczyni, italianistka, tłumaczka literatury włoskiej, eseistka. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczy Magrisa, Tabucchiego, Crocego, Eco, Madieri, Orizia. Autorka wielu publikacji poœwięconych literaturze włoskiej, m.in. „Włochy w czasach romantyzmu” (razem z Annš Tylusińskš, 2004), „Scritture del Novecento – saggi e appunti” (2008). Współautorka i redaktorka naukowa „Historii literatury włoskiej w XX wieku” (2001). Laureatka prestiżowej nagrody Premio InternazionaleFlaiano (2002), nagrody Zaiks-u (2005) za działalnoœć przekładowš, Nagrody im. Pawła Hertza przyznawanej tłumaczom (2012) oraz (dwukrotnie) Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Członkini międzynarodowego jury nagrody Premio Alassio.

Prof. Maciej Czerwiński - filolog slawista, tłumacz, krytyk literacki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się językami, kulturami i literaturami byłej Jugosławii, a także pograniczem teorii języka i literatury oraz semiotykš kultury. Wykładał i wygłaszał wystšpienia na sympozjach w wielu krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych. Jest autorem kilku ksišżek opublikowanych w Polsce i Chorwacji (dotyczšcych języka, dyskursu historycznego, semiotyki i wyobraŸni historycznej o drugiej wojnie œwiatowej w chorwackiej i serbskiej prozie artystycznej), a także wielu artykułów i esejów. Członek redakcji polskich, chorwackich i macedońskich czasopism naukowych. W MCK współtworzył wystawę Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović (2017) i publikował eseje w czasopiœmie „Herito“.

Łukasz Galusek— dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy Œrodkowej, skupia się na zwišzkach pomiędzy przestrzeniš, pamięciš oraz tożsamoœciš. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych poœwięconych dziedzictwu kulturowemu Europy Œrodkowej, a także kwestiom pamięci i edukacji kulturalnej.

Bartosz Panek — dziennikarz i reporter. Laureat polskich i międzynarodowych nagród, w tym Prix Italia za wyjštkowš oryginalnoœć i innowacyjny język w dokumencie radiowym. Jego prace były prezentowane we Włoszech, Francji i Chorwacji. W tym roku Wydawnictwo Czarne opublikuje jego ksišżkę o Tatarach w Polsce.
 
https://mck.krakow.pl/aktualnosci/adriatyk-morze-opowiadane
Miejsce:
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków
Rynek Główny 25
 
Godz.
18.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2022


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury