Zapraszamy do Salonu Literackiego na spotkanie pt. Miejska kultura literacka w Krakowie. Przechadzki po literackim Krakowie od A do Z. A jak awangarda. Spotkanie poprowadzi Witold Bere i Krzysztof Jakubowski.
◾ Futuryzm, formizm, ekspresjonizm jednym słowem - awangarda!
Radykalny, manifest włoskiego poety Filippo Tommaso Marinettiego (spalić muzea, zburzyć akademie), wytyczał proste cele. Miał prowokować opinię publicznš, ukazujšc równoczenie jak dalece różnimy się od konkurencji. Zamieszczenie go na pierwszej stronie najpoważniejszego francuskiego dziennika Le Figaro 20 lutego 1909 roku zapewniło natychmiastowy rozgłos i reklamę. Ten historyczny moment uznaje się za datę narodzin futuryzmu.
W cišgu kilku następnych lat futuryzm stał się wielowymiarowym i wyjštkowym zjawiskiem wród pršdów nowoczesnej sztuki. Zdawał się odzwierciedlać odwieczne dšżenie ku nowoczesnoci we wszelkich przejawach życia, gloryfikował wielkomiejski dynamizm rozwoju, technikę i mechanizację. Jego bezkompromisowoć w podejciu do hierarchii wartoci polegała na odrzuceniu stosowanych dotšd tradycyjnych rodków wyrazu i przekazu. Jego triumfalny pochód mocno spowolnił wybuch wojny i choć był zaledwie produktem epoki przejciowej, odcisnšł trwałe piętno nie tylko w awangardowej literaturze i sztuce, ale także w architekturze XX wieku.
Za symboliczny poczštek polskiej awangardy uznaje się I Wystawę Ekspresjonistów Polskich otwartš 4 listopada 1917 roku, w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy pl. Szczepańskim. Udało się tam zaprezentować niemal sto dzieł autorstwa 18 artystów, a wydarzenie to było zwiastunem niebywałej aktywnoci twórczej przedstawicieli tego nurtu już w nieodległej przyszłoci.
Witold Bere dziennikarz, autor ksišżek oraz scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Redaktor naczelny Miesięcznika Kraków.
Krzysztof Jakubowski - publicysta, działacz samorzšdowy, miłonik i popularyzator historii miasta. Autor wielu ksišżek o Krakowie, między innymi opracowania Przy stoliku czyli o najstarszych krakowskich kawiarniach oraz Spacerownika krakowskiego, przygotowanego w 2010 r. dla Gazety Wyborczej.
mat. Biblioteka Kraków i Klub dziennikarzy "Pod Gruszkš"
|