POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
23-03-2020      -  
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Simple Life - dokument w Sfinksie: Cena wszystkiego // ODWOŁANE
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5
19:00
WSTĘP WOLNY       
 
Film
W zwišzku z działaniami majšcych na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2, decyzjš Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jesteœmy zmuszeni odwołać zajęcia i wydarzenia organizowane w terminie 12-25 marca 2020 r. przez Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie (os. Górali 5) oraz wszystkie jego filie, tj.

Kino Studyjne Sfinks (os. Górali 5),
Galerię Huta Sztuki (os. Górali 5),
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa (os. Górali 5),
Bibliotekę (os. Górali 5),
ARTzonę (os. Górali 4),
Klub KuŸnia (os. Złotego Wieku 14),
Bibliotekę Klubu KuŸnia (os. Złotego Wieku 14).


Pokaz filmu „Cena wszystkiego” w reżyserii Nathaniela Kahna w ramach cyklu „Simple Life – dokument w Sfinksie”. Wstęp wolny.

„Cena wszystkiego” (98 minut) reż. Nathaniel Kahn
Dokument, 2019, USA.

Współczesny obraz rynku sztuki, widziany oczami kolekcjonerów, handlarzy, kuratorów i najlepszych artystów m.in.: Jeffa Koonsa, Gerharda Richtera, Njideki Akunyili Crosby oraz Larry’ego Poonsa. Obrazy Basquiata i Gerharda Richtera sprzedajš się na aukcjach za dziesištki milionów dolarów; wielopiętrowa nadmuchana baletnica Jeffa Koonsa góruje nad odwiedzajšcymi Rockefeller Center; toaleta z czystego złota autorstwa Maurizio Cattelana została zainstalowana w Muzeum Guggenheima, każdy może jš oglšdać i z niej skorzystać. Sztuka współczesna to spektakl, wielkie pienišdze i okładki gazet. Społeczeństwo jest mniej zainteresowane estetycznymi i społecznymi funkcjami sztuki a bardziej znanymi nazwiskami i biznesem, który za nimi stoi. Wielu uważa, że sztuka stała się marionetkš w rękach najbogatszych – ekskluzywnš inwestycjš będšcš poza zasięgiem przeciętnego obywatela. Ekskluzywne targi pojawiajš się na całym œwiecie, a kolekcjonerzy wydajš majštki i ukrywajš swoje trofea w pilnie strzeżonych magazynach. Czy znajdujemy się w œrodku kryzysu sztuki? Czy wartoœć dzieła naprawdę może być mierzona w dolarach? Czy te wartoœci sš przypisywane, a jeżeli tak, to kto to robi? Czy taki rynek sztuki ma niszczšcy wpływ na publiczne muzea i nasz dostęp do dóbr kultury? I najważniejsze, co o konsumpcyjnym charakterze rynku myœlš sami twórcy?

Dokument przedstawia odpowiedzi na te pytania i w dynamiczny i zabawny sposób demistyfikuje elitarny œwiat sztuki współczesnej. Dzięki wyjštkowym wywiadom z artystami, handlarzami, kolekcjonerami i pracownikami domów aukcyjnych, film zabiera nas do głębi ukrytego œwiata, gdzie nic nie jest takim jakie się wydaje. Zaczynamy rozumieć jak właœciwie działa rynek sztuki. Konfrontujemy to z wyzwaniami stojšcymi przed artystami w œwiecie, gdzie sukces może przyjœć niespodziewanie tylko po to, by sezon póŸniej bezpowrotnie odejœć. Widzimy œwiat, w którym nawet najbardziej cenieni twórcy muszš znaleŸć sposób na odparcie pokus rynku, jeżeli nadal chcš posiadać kontrolę nad procesem twórczym.

“Cena wszystkiego” przedstawia złożony portret póŸnego kapitalistycznego społeczeństwa. Trzymajšc krzywe zwierciadło naprzeciw naszej konsumpcyjnej kultury, film ostatecznie potwierdza nadzmysłowš siłę samej sztuki i głębokš potrzebę jej obecnoœci w naszym życiu.

Simple life – dokument w Sfinksie to cykl, w którym pokazujemy najlepsze i najczęœciej nagradzane filmy tego gatunku ostatnich lat, ukazujšce jak piękne bywa życie pomimo trudnoœci, które się w nim pojawiajš. Dzięki filmowym postaciom wyruszamy w podróż, poprzez którš możemy na nowo odkryć sens otaczajšcej nasz rzeczywistoœci. Jest to doœwiadczenie o tyle niezwykłe, że bohaterami sš ludzie tacy jak my. Pokazy odbywajš się raz w miesišcu w poniedziałki o godz.19.00.

Szczegółowe informacje:
Kino Studyjne Sfinks
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 wew. 32, sfinks[at]okn.edu.pl
www.kinosfinks.pl
www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS
 
Miejsce:
Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5
 
Godz.
19:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury