Designerskie meble, ciekawe dodatki wnętrzarskie, funkcjonalne akcesoria do domu oraz produkty dla najmłodszych - to wszystko można zobaczyć na niezwykłej wystawie w Galerii Tetmajera 83. Prezentowana ekspozycja powięcona jest wybranym realizacjom wykładowców kierunku Design z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wystawę można podziwiać do 13 marca 2020.
Ekspozycja przybliża proces projektowania tzn. drogę, jakš pokonuje produkt od zdefiniowania wyzwania przez opracowywanie koncepcji aż po realizację prototypu. Można na niej zobaczyć, w jaki sposób wyglšdajš praca i warsztat projektanta oraz jakie historie kryjš się za powstawaniem prezentowanych obiektów. Opiekę kuratorskš nad wystawš sprawujš dr Monika Natkaniec-Papp (Instytut Grafiki i Wzornictwa) oraz mgr Marcin Nowak (Katedra Wzornictwa i Projektowania Wizualnego). Z kolei za oprawę graficznš odpowiedzialna była Katarzyna Cichecka.
Na wystawie można podziwiać m.in. designerskie meble. Jednym z nich jest czteroosobowe siedzisko, które zostało zaprojektowane przez Annę Węgrzyniak jako jeden z elementów wyposażenia wybranych przestrzeni Centrum Kongresowego w Krakowie. Jego zadaniem jest zapewnienie wygodnej pozycji siedzšcej oraz miejsca chwilowego odkładania, czemu służy obrotowy stoliczek. Razem z zaprojektowanym stolikiem barowym tworzš zestaw około-konferencyjnych mebli, które formš, kolorem i funkcjš doskonale wpisujš się w kontekst miejsca Centrum Kongresowego. Na ekspozycji nie zabrakło także ciekawej komody, której producentem jest marka DO_M, z kolei autorkami: Aleksandra Satława i Magdalena Palaczna. Projekt ten jest funkcjonalnym i prostym rozwišzaniem organizacji przestrzeni pokoju dziennego. Stylistycznie nawišzuje do minimalistycznych polskich mebli z lat szećdziesištych. Dla marki DO_M powstał także zestaw - fotel wraz ze stolikiem, którego autorkš jest Sabina Knapczyk-Marek. Jego charakter, niewielkie rozmiary oraz możliwoć szybkiego demontażu sprawiajš, że dobrze wpisuje się w przestrzeń niewielkich mieszkań oraz współczesne, nomadyczne style życia.
Nie zabrakło na ekspozycji także ciekawie zaprojektowanych dodatków wnętrzarskich takich jak lampy: Rotor (producent Latala) oraz OR (autorstwa Sabiny Knapczyk-Marek, Adama Kowalika oraz Stanisława Juszczaka). Konstrukcja lampy Rotor zapewnia zróżnicowane wariacje przenikania wiatła. Z kolei lampa wiszšca LED, dedykowana jest do przestrzeni domu i biura. Zapewnia przyjemne, rozproszone wiatło porednie. Bezporednie ródło wiatła pozostaje niewidoczne dla użytkownika. wietnym rozwišzaniem do mieszkania jest wieszak cienny do zawieszania odzieży wierzchniej, ręczników, akcesoriów kuchennych itp. z marki tove serii BIRDS (autorka: Ewa Protasiewicz). Produkt został wykonany z drewna dębowego i mosišdzu. Każdy egzemplarz jest unikatowy, wykonany ręcznie przy wykorzystaniu tradycyjnych metod obróbki drewna i metalu, a sam projekt został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym. Na wystawie znalazł się także zestaw wielofunkcyjnych naczyń ceramicznych z serii ROSA. Kształt naczyń czerpie inspiracje z natury. Zróżnicowana wielkoć i praktyczna forma pozwalajš na używanie ich jako wazonów, dzbanków, pojemników na przyprawy czy organizerów na biurowe przybory. Ciekawymi, a zarazem funkcjonalnymi przedmiotami na wystawie sš tzw. pocieszyciele. Sš to chusteczniki w kształcie ptaków. Ideš przywiecajšcš projektowaniu tych przedmiotów była chęć stworzenia obiektu codziennego użytku, który ożywa w kontakcie z człowiekiem. Ciekawie zaprojektowane sš także DE.SERKI, czyli zestaw trzech desek do krojenia i podawania polskich serów, którego autorkš jest Aleksandra Satława. Forma projektu inspirowana jest ostrymi romboidalnymi wzorami występujšcymi w architekturze i kulturze Podhala. Jednoczenie nawišzuje do kształtu foremki służšcej do wyrabiania oscypków. Jedna strona deski służy do krojenia, druga do podawania. Trzy rozmiary zostały dostosowane do różnych rodzajów polskich serów. Projekt został zrealizowany dla firmy Forest Gorlice.
Ciekawymi eksponatami sš Dyblomat i My Wave. Dyblomat autorstwa Bartosza Muchy to projekt z rejonu designu krytycznego. Jest to drukarka 3D, która nie daje wielu możliwoci wyboru. Użytkownik wydrukuje na niej jedynie kołki rozporowe, choć może zdecydować o ich dwóch parametrach: rednicy i długoci, w zależnoci od potrzeb. Z kolei My Wave to projekt bezprzewodowego urzšdzenia przeznaczonego do badania aktywnoci neuronalnej stworzony przez Marcina Nowaka. Jego zadaniem jest pobór impulsów elektrycznych z powierzchni kory mózgowej, a następnie przekazanie danych do urzšdzenia mobilnego wyposażonego w stosowane oprogramowanie sterujšce. Koncepcja powstała z mylš o działaniach prewencyjnych wspierajšcych program wczesnej diagnostyki chorób o podłożu neurologicznym.
W Galerii Tetmajera 83 można także zobaczyć przedmioty dla dzieci. Krzesełko Jelonek autorstwa Joanny Krokosz to meblozabawka, łšczšca w sobie jednoczenie funkcję wygodnego siedzenia oraz zabawki. Jelonek przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Kształt oparcia umożliwia odwieszenie ubrania lub plecaka. Połšczenie produkcji seryjnej i obróbki ręcznej pozwoliło na obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu unikatowego charakteru mebla. Na wystawie prezentowane sš także zabawki, należšce do serii POJAZDY zrealizowanej w ramach projektu CZAS ZABAWY. Projekt Marcina Nowaka ma na celu promocję wspólnej zabawy rodzica z dzieckiem. Wszystkie elementy pojazdów zostały wykonane z drewna bukowego pozyskanego w ramach zrównoważonej gospodarki zasobami lenymi. Zaprojektowane pojazdy spełniajš rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa dotyczšce produkcji zabawek dla dzieci.
Wystawę można obejrzeć do 13 marca 2020 r. w Galerii Tetmajera 83 w godzinach otwarcia tzn. poniedziałek - pištek w godz. 10.00 - 20.00, sobota oraz niedziela handlowa w godz. 10.00 - 18.00.
|