Centrum Kultury "Dworek Białopršdnicki" zaprasza na prezentację monografii przedstawiajšcej dzieje tego miejsca od czasów pierwszego osadnictwa w starożytnoci po współczesnoć i eksplozję kultury w samym Dworku jak i jego siedmiu filiach.
Promocja publikacji w Dworku odbędzie się z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego
✅ 7 listopada o godz. 18.00 w Sali Złotej (ul. Papiernicza 2).
Prezentacji monografii towarzyszyć będzie druga edycja wystawy Jazz Club Dworek oraz koncert muzyki jazzowej w wykonaniu Jazz Band Ball Orchestra. Wstęp wolny.
Tak jak w jednej kropli wody jest ponoć zamknięty cały ocean, tak na przykładzie jednego majštku można przedstawić przemijanie epok i losy ludzi, którzy w nim mieszkali. Słowa te w pełni oddajš historię Dworku Białopršdnickiego stanowišcego centrum zarówno administracyjne dla dawniejszych dóbr biskupich na Pršdniku Białym, jak i kulturalne obecnie dla całej Dzielnicy IV [
] czytamy we wstępie do monografii napisanej przez młodych adeptów nauki, historyków regionalistów i antropologów, pod redakcjš naukowš Przemysława Jędrzejewskiego i Karoliny Szlęzak.
Monografia stanowi nie tylko omówienie dziejów Dworku Białopršdnickiego, ale również nierozerwalnie zwišzanej z nim historii mieszkańców wsi Pršdnik Biały.
👉Czy wiecie dlaczego Dworek mieci się przy ulicy Papierniczej? Czy wiedzielicie, że powstał w latach 1505 1550 jako letnia rezydencja zbudowana przez Kanclerza Wielkiego Koronnego biskupa Samuela Maciejowskiego, a willa tętniła życiem i była miejscem spotkań wielu wybitnych ludzi epoki renesansu: dyplomatów, poetów , mylicieli? Dworskimi cieżkami przechadzali się np. Jan Kochanowski i Mikołaj Rej. Jan Kochanowski napisał nawet odę na pamištkę pobytu w Dworku zatytułowanš Do wsi Promnik. To tutaj ponoć zatrzymał się Tadeusz Kociuszko przed bitwš pod Racławicami. W końcu w tym miejscu swoje pracownie mieli Olga Boznańska i Jacek Malczewski. Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek to po prostu trzeb przeczytać!
Monografia zawiera szereg ilustracji i zdjęć. Możemy zobaczyć na przykład szkice dworu biskupów, znaleziska, które wydobyto podczas przebudowy miejsca, ale też wiele zdjęć dokumentujšcych bogatš historię działalnoci kulturalnej.
Jak wspomniano Dworek Białopršdnicki może się pochwalić bogatš historiš pracy na rzecz kultury. Dlatego prezentacji monografii towarzyszyć będzie 👉 druga edycja wystawy Jazz Club Dworek . Zaprezentujemy 44 fotografie przedstawiajšce mistrzów jazzu, którzy w latach 1977-1981 wystšpili w dworkowych klimatycznych piwnicach, a byli to m.in. Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Mikiewicz, Tomasz Stańko, Jarek mietana, Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska, Ewa Bem, Krzesimir Dębski, zespoły Osjan, Laboratorium.
Wieczór uwietni koncert muzyki jazzowej w wykonaniu Jazz Band Ball Orchestra w składzie: Marek Michalak (puzon) Michał Bylica (tršbka) Jarek Kaczmarczyk (saksofon,klarnet),Wojtek Groborz (piano), Tolek Lisiecki (bas), Wieslaw Jamiol (perkusja)
✅ Jazz Band Ball Orchestra
"Muzyka Jazz Band Ball Orchestra to jedyna w swoim rodzaju rozpoznawalna od pierwszych taktów mieszanka swingu i bluesa [
] JBBO to nie hałaliwy dixielandowy band, ale elegancka orkiestra wybornie grajšca zrelaksowany muzykalny repertuar spod znaku Kansas City, a element ludyczny ich występów został zachowany i nadal jest to balowa orkiestra jazzowa w sposób doskonały przekazujšca swing i entuzjazm licznie pojawiajšcej się na ich koncertach publicznoci." [Igor Rakowski-Kłos, Gazeta Wyborcza]
Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polskš i wiatowš. Trudno znaleć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wcišż cieszył się niesłabnšcym powodzeniem fanów. JBBO i Marek Michalak zdobyli pierwsze jako zespół oraz instrumentalista w kategorii "jazz tradycyjny" w ankiecie krytyków pisma Jazz Forum za rok 2017.
|