XX-LECIE TEATRU MUMERUS (1999-2019):
"Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem"
Na scenie stoi stół, który stopniem niemożliwoci odpowiada toczšcym się przy nim, nad nim i pod nim tańcom, zabawom i rozmowom wieżo wykopanych zombie.
Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Aktorzy: Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Robert Żurek
Kostiumy i rekwizyty: Katarzyna Fijał
Muzyka: Michał Braszak
Współpraca: Agnieszka Dziedzic, Maria miłek, Tadeusz Przybylski
Projekt plakatu i ulotek: Tanya Tsupka
Partner: Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN
Spektakl zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Nagroda Marka Radia Kraków za najciekawsze wydarzenie kulturalne w Krakowie w styczniu 2016.
"wištek z demobilu
Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Robert Żurek - wędrowni Encyklopedyci Voltaire'a. Przemierzajšcy wertepy aktorskiej wyobrani, by wiat zmierzyć i opisać słowem: oswoić. By demony tego, czego się boimy i lękamy zatrzasnšć w zamykanym na łańcuch woluminie.
W spektaklu teatru Mumerus porwali się na rozbebeszenie własnych narzędzi na język. Na zgłoski i głoski, które wycišgajš spod stołu, z walizki i oglšdajš pod wiatło reflektorów, by być pewnym, że nie ma w nich już żadnej wieloznacznoci, żadnych podprogowych niuansów i sensów. W czasie spektaklu rozpruwajš semantyczne szwy tak ostentacyjnie, że aż sypie się foniczne pierze.
Kiedy pierwszy piorun przecišł niebo i człowiek intuicyjnie wyczuł, że może jednak nie być żadnego potem, ani żadnej niemiertelnoci - odczuł natychmiastowš potrzebę stworzenia języka to wersja oficjalna, wszak wszyscy wiemy, że mężczyni wydziergali język, aby uwodzić kobiety :-) Ugniatajšc swojš komunikacyjnš Wenus z Willendorfu memłali dwięki, które powoli przyjmowały uporzšdkowanš strukturę systemu. Maltretowali zgłoski, rozcišgali je sprawdzajšc ich wytrzymałoć. Misternie stroili klawesyn abecadła, aby uzyskać niezawodne narzędzie, które jednoznacznie nazwie i opowie rzeczywistoć. Tu zaczynajš się jednak pewne schody. Bo nawet podstawowy zakres słownictwa wykoleja niejednoznacznoć. Domino uważnie kleconej wypowiedzi można rozwalić jednym ruchem dłoni. Wystarczy jš dowietlić z innej strony i cały sens myli przyszpilonej encyklopedycznie ustrukturyzowanš semantykš bierze w łeb. Ale, czy nie jest z drugiej strony tak, że w malarstwie wiemy wszystko, bez napisów? A spektakl Mumerusa jest jak sekwencje z malarstwa Hogartha i Watteau. Bo całe ludzkie ciało jest tršbš wypowiedzi. Idealnie nastrojeni aktorzy dajš nam to do zrozumienia przez całe przedstawienie. U Mumerusa nie ma momentów oddechu, na aktorskie luzy jak w kapitalnej scenie umordowanej orkiestry, która nie może wyswobodzić się z uroku. Całoć spektaklu jest nacišgnięta na niewidzialnš nić, na której scena manualnej konwersacji jest rarytasem z bitš mietanš.
Mumerus to teatr wypracowanego detalu. Poczucie humoru jest tu w aktorstwie, w wyczuwalnym porozumieniu, jakie nawišzuje się w potrójnym obiegu, pomiędzy aktorami, publicznociš i reżyserem nawigujšcym całociš. Poczucie humoru jest tu w kocistej łapeczce usłużnie pomagajšcej w dwiganiu walizki. Mumerus to żarty o chałwie z łupieżu, jest więc i mięso kotowe na ból krzyża i popiół z głowy wciekłego psa bóg wie na co. Jest charakterystyczne dla Mumerusa bawienie się potencjalnociš rekwizytów. Klecenie lepego potworka wištka z demobilu, do którego (skoro mamy już język) można wznosić modły o pragnienia i marzenia, o wybawienie przed nieznanym i nieuniknionym... Jest w tym wszystkim na rzeczy, że w literaturze mierć zwyczajowo przemawia kapitalikami..."
Olga miechowicz
Dziennik Teatralny
Bilety online: https://ewejsciowki.pl/krakow/teatry/teatr-mumerus,871/stol-z-powylamywanymi-nogami-na-stole-i-pod-stolem,8518?eventId=168108
Bilety do nabycia na godzinę przed spektaklem:
ulgowy 25 zł, normalny 30 zł
Miejsce: Teatr Zależny, ul. Kanonicza 1, Kraków
Projekt współfinansowany ze rodków Miasta Krakowa
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Sponsor: Restauracja Chimera
Partner: Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN w Krakowie
Partnerzy medialni: portal KULTURATKA, portal Krakow zaprasza, portal Dziennik Teatralny
|