TEATR MUMERUS
"Dzi umarł Prokofiew" (wersja piwniczna)
na podstawie dramatu Moniki Milewskiej
Spektakl "Dzi umarł Prokofiew" w oparciu o tekst współczesnej polskiej autorki, Moniki Milewskiej, powięcony jest muzyce przywołanego w tytule Sergiusza Prokofiewa i - przede wszystkim - Dymitra Szostakowicza. Akcja utworu rozgrywa się 5 marca 1953 roku (i w kilku dniach następnych), w dniu w którym umarł Prokofiew (a także Józef Stalin) i oparta jest na poszukiwaniu kwiatów na pogrzeb Prokofiewa, których oczywicie nie można dostać, bo wszystkie zostały przeznaczone na pogrzeb Stalina. Kwiatów tych poszukuje właciwy bohater sztuki Milewskiej, Dymitr Szostakowicz - co przeplatane jest retrospekcjami z życia kompozytorów ukazujšcymi dramat artysty w państwie totalitarnym. Siła wyrazu jest tym większa, że pojawia się również Józef Stalin. Ale najważniejszym bohaterem spektaklu jest muzyka Dymitra Szostakowicza i Sergiusza Prokofiewa: odtwarzana z nagrań, wykonywana na różnych ciekawych instrumentach, wypiewana i wytańczona (także na rolkach).
Tekst: Monika Milewska
Wykonawcy:
Dymitr Dymitrewicz Szostakowicz - Jan Mancewicz
Józef Wissarionowicz Stalin - Jacek Milczanowski
Sergiusz Siergiejewicz Prokofiew - Robert Żurek
Nina Szostakowicz - Ewa Breguła
Formalici - Ewa Breguła, Anna Lenczewska, Mateusz Dewera, Robert Żurek
Muzycy - Alicja Margolin i Michał Braszak
Prowadzšcy naradę kompozytorów - Agnieszka Dziedzic
Reżyseria i przestrzeń: Wiesław Hołdys
Opracowanie muzyczne: Michał Braszak
Kostiumy: Dorota Morawetz
Współpraca: Agnieszka Dziedzic, Beata Morsztyn i Maria miłek
Fragment recenzji Joanny Marcinkowskiej
Dziennik Teatralny Kraków
"Spektakl jest przemiewczy, ironiczny i trafnie pokazuje miotanie się artysty, który wcale nie chciałby się podporzšdkować systemowi, jednak Stalin nie pozostawia mu wyboru. Swojš drogš Szostakowicz jest zdystansowany do swojego położenia. Postać Stalina (Jacek Milczanowski) jest tu wymylona i zagrana wybitnie. Niby go nie ma, ale za plecami aktorów sš drzwi, które co jaki czas się otwierajš i staje w nich włanie Stalin niefrasobliwy, a jednak stanowczy; z poczuciem humoru, a jednak niezwykle surowy. Co najciekawsze: każde jego pojawienie się wywołuje miech, choć nie z powodu wyglšdu, ale włanie zachowania czy spojrzenia. Cała sytuacja wydaje się absurdalna, a jednak tyran ma swojš wizję wszystkich elementów funkcjonowania państwa, którš konsekwentnie realizuje."
całoć: http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/sztuka-i-polityka-w-jednym-staly-domu.html
Bilety do nabycia on-line w cenie 25 zł :
https://ewejsciowki.pl/krakow/teatry/teatr-mumerus,871/dzis-umarl-prokofiew,12030?eventId=179681
Bilety można zakupić na godzinę przed spektaklem:w teatrze
ulgowy 25 zł, normalny 30 zł
Miejsce: Teatr Zależny, ul. Kanonicza 1, Kraków
Projekt współfinansowany ze rodków Miasta Krakowa
Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
strona Konkursu: www.sztukawspolczesna.org
|