Projekt PATHMAN narodził się w 1998 roku z inicjatywy Piotra Koleckiego i Marka Leszczyńskiego, byłych członków legendarnego Teatru Dwięku ATMAN - jednego z czołowych przedstawicieli polskiej sceny niezależnej - który współtworzyli w latach 1976-1998. Oboje tworzyli także interdyscyplinarny Festiwal Muzyka w Krajobrazie w Inowłodzu przekształconego w Festiwal w Krajobrazie (15 edycji). W Nowej Hucie wystšpiš wraz z Jankiem Kubkiem oraz Kiniorem, z którymi ostatnimi czasy grajš do impresji na temat prac Władysława Hasiora. Wstęp wolny.
PATHMAN - znaczenie i brzmienie ma takie jak ATMAN i o to nam w gruncie rzeczy chodziło: pozostać na cieżce, na którš weszlimy w 1975 roku. cieżce wiodšcej w nieznane, na której chwytamy garć kamieni, kilka patyków, kawałek blachy czy instrument trzymany po raz pierwszy w rękach i tworzymy muzykę. Oczywicie wykorzystujemy również elektronikę - bez niej nie powstawałyby nagrania, nie udałoby się ukazać dwiękowych niuansów, które nas tak fascynujš. Przez 40 lat naszych artystycznych poszukiwań i dowiadczeń powstała niezliczona iloć zdjęć, obrazów, grafik, płyt, kaset, filmów, artykułów i ksišżek, będšcych niejako zapisem naszej wędrówki.
Jestemy pokoleniem, dla którego muzyka nie ogranicza się do bycia rozrywkš, nie jest zagłuszaczem dwięków otoczenia. Dla nas jest sposobem wyrażenia pojmowania wiata, podejcia do natury, człowieka i cywilizacji. Na co dzień paramy się wieloma zajęciami, pozornie nie majšcymi wiele wspólnego z muzykš - lenik, informatyk, architekt, radny, pedagog, redaktor. Jednak dwięki znajdujemy wszędzie, towarzyszš one każdemu działaniu. Jedne sš tłem bez znaczenia, inne sš cile okrelonš informacjš o pełni znaczenia. Do autoekspresji służy nam pokany zbiór instrumentów, przedmiotów i narzędzi - akustycznych dwiękorobów.
Propozycja muzyczna i brzmieniowa zespołu bazuje przede wszystkim na akustycznym instrumentarium (współczesnym i etnicznym), w skład którego wchodzš m.in.: cymbały polskie, cymbały ukraińskie, tscheng, cytry, sitar, gitary akustyczne i 12-strunowe oraz zabytkowa gitara dwugryfowa, drumbass, flety, akordeon, polskie bębny ceramiczne, tršbka, perkusja czy gitara elektryczna. Ponadto muzycy włšczajš do swoich utworów zarówno urzšdzenia elektroniczne (jednak korzystajš z nich ostrożnie i z umiarem), jak i naturalne dwięki wydobyte z kamieni, patyków czy ludzkiego głosu.
Muzyki zespołu PATHMAN nie da się jednoznacznie zaklasyfikować do jednego nurtu muzycznego. Niekonwencjonalne użycie instrumentów akustycznych, zmienna dynamika utworów i misteryjny charakter koncertów to znaki rozpoznawcze grupy, która od lat pozostaje wierna swoim artystycznym ideałom.
Piotr Kolecki - pedagog, informatyk, grafik, fotografik, muzyk, czasem poeta, redaktor, aktywista. Współtwórca zespołu 18 wrzenia ATMAN, Teatru Dwięku ATMAN, który po latach przekształcił się w projekt PATHMAN.
Instrumentarium: gitary, bas, drumbas, cytra, sitar, angklung, tankdrum, sanza, kornet, drumla, instrumenty perkusyjne, głos.
Marek Leszczyński - lenik, samorzšdowiec, fotografik, muzyk, malarz, czasem poeta.
Od 1976 roku muzyk grupy 18 wrzenia ATMAN. W 1982 roku wraz z Piotrem Koleckim i Markiem Styczyńskim współtworzy Teatr Dwięku ATMAN, a od 1998 roku (po rozpadzie TD ATMAN) z Piotrem Koleckim kontynuuje działalnoć w ramach projektu PATHMAN.
Instrumentarium: cymbały polskie i ukraińskie, tschang, kantele, udu, sanza, instrumenty perkusyjne, głos.
Włodzimierz Kinior Kiniorski - muzyk i kompozytor, kojarzony jest z grš na saksofonie lub klarnecie, ale na tym instrumentarium nie poprzestajšcy. Twórca stylu Flap, promujšcego eklektyzm muzyczny. Od lat współpracuje z wieloma muzykami etnicznymi z Polski i z za granicy. Autor muzyki filmowej oraz teatralnej.
Janek Kubek - muzyk specjalizujšcy się w grze na instrumentach perkusyjnych, głównie azjatyckich: tabli, ghatam, darabukce, duff, gongach i setce pokrewnych. Muzykuje z wieloma zespołami w Polsce i za granicš, a na stałe zwišzany jest z zespołem Beltaine.
Koncert odbędzie się w ramach festiwalu 24. Nowohucka Wiosna Muzyczna.
https://www.facebook.com/nhwiosnamuzyczna
Organizatorem festiwalu jest Orodek Kultury im. C. K. Norwida.
Głównym partnerem festiwalu jest Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Patroni medialni: Głos - Tygodnik Nowohucki, Karnet, Magiczny Kraków, Dwutygodnik Miejski Kraków.pl, Kalendarz Imprez Nowohuckich, Kulturatka.pl, Muzyczny-Krakow.eu.
Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|