XXV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL "STARZY I MŁODZI, CZYLI JAZZ W KRAKOWIE"
16 kwietnia 2019, godz. 20.00, Krakowski Teatr VARIETE, ul. Grzegórzecka 71
Po raz pierwszy w Krakowie, na jedynym koncercie w Polsce!
JOHN McLAUGHLIN & The 4th Dimension
JOHN McLAUGHLIN - gitara
GARY HUSBAND - perkusja, instrumenty klawiszowe
ETIENNE MBAPPE - gitara basowa
RANJIT BAROT - instrumenty perkusyjne
John McLaughlin - legenda jazzowej gitary, współtwórca kultowych formacji Mahavishnu Orchestra i Shakti, muzyk zespołów Milesa Davisa, Ala Di Meoli i Paco De Lucia, Alexisa Kornera. Jego muzyka obejmuje wiele gatunków jazzu, które łšczył z elementami rocka, flamenco i bluesa, hinduskš muzykš klasycznš i zachodniš muzykš klasycznš, by stać się jednš z pionierskich postaci muzyki fusion. Został sklasyfikowany na 49 miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone, znalazł się także na licie 75 Great Guitarists magazynu Down Beat w kategorii Modern Jazz Maestros oraz na 63 pozycji listy 100 najlepszych gitarzystów magazynu Guitar World; Jeff Beck i Pat Metheny nazwali go najlepszym żyjšcym gitarzystš.
Solo McLaughlina z utworu Miles Beyond na albumie Live at Ronnie Scott 2017, nagranym przez formację John McLaughlin &The 4th Dimension, zdobyło nagrodę Grammy w 2018 za najlepsze improwizowane jazzowe solo.
27 kwietnia 2019, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
Po raz pierwszy w Krakowie!
KANDACE SPRINGS /USA/
"Indigo"
Amerykańska wokalistka i pianistka, uważana za jeden z najciekawszych współczesnych głosów. Wyrafinowana mieszanka jazzu, soulu, R&B, popu, a nawet muzyki klasycznej.
Prince powiedział kiedy, że Kandace Springs ma głos, który mógłby stopić nieg. Jej pierwszy brytyjski występ był wyprzedany na EFG London Jazz Festival , kiedy ukazał się jej debiutancki album Soul Eyes wydany przez prestiżowe Blue Note.
Gregory Porter, który wystšpił po raz pierwszy w Polsce na Festiwalu "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie" rekomenduje nam dzisiaj znakomitš wokalistkę o czarownym głosie - Kandace Springs. Artystka będzie promowała w Polsce swój nowy album "Indigo".
W ramach Festiwalu odbędš się również premierowe wykonania znakomitych polskich artystów.
28 kwietnia 2019, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
JOACHIM MENCEL QUINTET - ARTISENA
JOACHIM MENCEL - fortepian, lira korbowa
WERONIKA PLUTECKA - skrzypce
SZYMON MIKA - gitara
PAWEŁ WSZOŁEK - kontrabas
SZYMON MADEJ - perkusja
Projekt to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazujšca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyranie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka tańczyła w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji.
Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla inspirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniejszoci etnicznych. Wród utworów jest m.in: polonez, oberek, kujawiak, czardasz, mazurek i krakowiak. Połšczenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nowš jakoć. Jest to muzyka żywiołowa i jednoczenie poruszajšca serce w rytmie ludowych tańców. Słuchacza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu. Kompozytor do swojego zespołu zaprosił muzyków grajšcych na perkusji, kontrabasie, skrzypcach i gitarze, a sam zasiada przy fortepianie oraz gra na lirze korbowej instrumencie majšcym swojš bogatš historię w polskiej muzyce ludowej.
Przygotowany przez muzyków program Joachim Mencel Artisena dedykowany jest miłonikom muzyki jazzowej oraz wszystkim tym, którzy szanujš i kochajš muzykę tradycyjnš. Tradycyjna muzyka ludowa nie jest sztukš muzealnš. Jest to żywa muzyka, która wcišż podlega ewolucji. Ten projekt tworzy kolejnš, nowš częć historii tej muzyki.
W kwietniu 2018 ukazała się płyta zespołu Joachim Mencel Quintet "Artisena" w wydawnictwie For Tune.
29 kwietnia 2019, godz. 20.00, Krakowski Teatr VARIETE, ul. Grzegórzecka 71
ADAM BAŁDYCH QUARTET - SACRUM / PROFANUM
ADAM BAŁDYCH - skrzypce
KRZYSZTOF DYS - fortepian
MICHAŁ BARAŃSKI - kontrabas
DAWID FORTUNA - perkusja
SACRUM PROFANUM to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC. SACRUM PROFANUM jest próbš wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego wiata - jego bogactwa brzmień, wolnoci interpretacji i ekspresji. Kompozycje redniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie, Miserere Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno - interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwujšc przemiany dzisiejszego wiata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt, włšczajšc w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu. Po niezwykle udanych projektach The New Tradition z Yaronem Hermanem,
Antiphona - Psalmy Syryjskie" czy ostatnio Brothers z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowionš realizowanš w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych rodków artystycznych jak dwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualnš, ale w cišgłym dialogu ze swoim odbiorcš. Najnowszy projekt Adama Bałdycha Adam Bałdych Quartet współtworzony jest z wybitnš czołówkš polskiego jazzu- Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuna na perkusji będzie miał swojš premierę 29 marca 2019r.
Rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO ROKIEM KOMEDY. 23 kwietnia 2019 roku mija 50 lat od mierci genialnego kompozytora, pianisty KRZYSZTOFA KOMEDY.
Festiwal z tej okazji zaprezentuje projekt wybitnego polskiego pianisty Andrzeja Jagodzińskiego, który postanowił zaaranżować utwory Komedy na nowo.
30 kwietnia 2019, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU pod patronatem UNESCO
TRIBUTE TO KOMEDA - arr. ANDRZEJ JAGODZIŃSKI
AGNIESZKA WILCZYŃSKA - piew
HENRYK MIKIEWICZ - saksofon
ANDRZEJ JAGODZIŃSKI - fortepian
ADAM CEGIELSKI - kontrabas
CZESŁAW BARTKOWSKI - perkusja
|