Spotkanie na temat scalenia i okrelenia form ochrony terenów zabytkowych i terenów zieleni dawnego lotniska Rakowce-Czyżyny oraz Parku Lotników Polskich. Dyskusja nad możliwymi wnioskami do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa. Wstęp wolny.
Obecnoć zieleni w naszym miecie jest warunkiem jego rozwoju, wpływajšc bezporednio i dosłownie nie tyle na jakoć życia jego mieszkańców, co wprost na jego trwałoć i długoć. Iloć zieleni jest równie ważna co sposób jej rozmieszczenia, spójnoci i systemowoci. Rozumieli to ojcowie miasta w okresie Rzeczpospolitej Krakowskiej, projektujšc zielony piercień Plant, tak było u progu wieku XX, gdy rodziła się idea Wielkiego Krakowa, realizowana w okresie międzywojennym; miejsce zieleni jako równoprawnego tworzywa substancji urbanistycznej zagwarantowano w projekcie Nowej Huty i w awangardowych planach rozwoju miasta, powstałych po przemianach 1956 r. Kilkadziesišt następnych lat było próbš sił między rozwojem a rozrostem Krakowa. Mimo wielu ambitnych studiów i planów, zieleń, przestrzenie otwarte, cišgi i osie widokowe, będšce też cišgami przewietrzania miasta i cišgami ekologicznymi traktowane były pretekstowo i ustępowały przed tendencjami nie tyle zagospodarowania co utylizacji przestrzeni. Ostatnie lata przyniosły pozytywne tendencje ťratowania tego, co się daŤ - sprzyja to jednak atomizacji i przypadkowoci - w miejsce systemowoci w traktowaniu zielonych terenów miasta. Podejcie asocjacyjne w miejsce pożšdanego holistycznego zostało niejako wymuszone długotrwałymi i niekorzystnymi przemianami - w miejsce zielonych kręgów czy pasm w strukturze miasta mamy obecnie zielonš mozaikę. Próba jej ocalenia poprzez niedawno uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla wybranych obszarów przyrodniczych Krakowa jest znacznym sukcesem Miasta, należy jednak zapytać - czy to wszystko? Po okresie podliczania strat i ocalania zielonych odłamków dawnych zespołów, należy poszukać możliwoci łšczenia tego, co rozerwane. Szans jest bardzo wiele; konieczna jest obywatelska, pozytywna działalnoć szukania możliwoci scalania drobnych, większych i bardzo dużych obszarów zieleni i krajobrazu otwartego - wewnštrz miasta. Uwzględniać należy zasoby nieznanego jeszcze ťkrakowskiego, zielonego banku krajobrazowegoŤ, jakim sš tereny pofortyfikacyjne, poprzemysłowe, pokolejowe; nieraz zaniedbane i na pierwszy rzut oka - nieprzyjazne i nieprzydatne. Nie pozwólmy ťuzdatniaćŤ ich w sposób najprostszy - jako przestrzeni kolonizacji wewnętrznej ostatniej ťTerra IncognitaŤ naszego miasta!
Doskonałym przykładem modelowo trudnych terenów o wielkim potencjale jest teren dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny oraz przyległego ťParku Lotników PolskichŤ. Po publiczny zaprezentowaniu kilkudziesięciu prac akademickich, wykonanych na Politechnice Krakowskiej pod opiekš pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu, rozpoczynamy cykl spotkań, których celem jest poszukiwanie możliwoci powišzań - a więc odzyskiwania spójnoci, sensu i logiki zespołów zieleni w nowych i ewoluujšcych wcišż warunkach.
Marzenie o wyjciu z własnego domu i udaniu się nieprzerwanym, zielonym traktem w otwarty krajobraz nie jest nieziszczalne.
dr inż. arch. Krzysztof Wielgus
Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej
Spotkanie organizowane przez Pracownię Animacji Ekologicznej OKN we współpracy z Instytutem Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej.
Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 21, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|