Wernisaż prac przygotowanych przez uczestniczki projektu Miejskie Hafciarki podczas spotkań i warsztatów rękodzielniczych. Wydarzenie organizowane w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia Nowej Huty. Wystawa czynna do 30 kwietnia 2019 r. Wstęp wolny.
Czym byłby strój ludowy w Mogile i Bieńczycach, gdyby nie piękne w swojej prostocie hafty wykonane wełnianš, bawełnianš i jedwabnš niciš? Czym byłby bez pracy hafciarek, ich jubilerskiej precyzji i misternego wykonania? Straciłby zapewne swój urok i piękno. Zdobienia mogilskich i bieńczyckich strojów ciegami płaskimi, sznureczkowymi czy cieniowanymi zachwycały dbałociš wykonania. A najsłynniejsze w całym Krakowie hafciarki mieszkały włanie tu, na terenach wsi przed-nowohuckich.
Wykonawczynie haftu były anonimowe, a o ich kunszcie wiadczyły tylko ich misterne dzieła wykonywane na zlecenie lub do użytku domowego. Powstawały one wieczorowš porš, zimš przy wietle wiec, w domach zrzeszajšc kobiety w kołach. I choć dzi wsie Mogiła i Bieńczyce zastšpiły nowohuckie osiedla to historie hafciarskie zatoczyły koło, a haft powrócił do łask. Praktykowane niemal w każdym wiejskim domu hafciarskie wieczory były inspiracjš do zainicjowania projektu Miejskie Hafciarki w ARTzonie Orodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie.
Otwarte spotkania zaktywizowały grupę 14 haftujšcych kobiet w wieku od 30 do 60 lat. Mimo różnego wieku, poziomu zaawansowania czy umiejętnoci grupa dwa razy w miesišcu wspierała się i budowała warsztat rękodzielnika by kultywować tradycję tego terenu. Dzięki wsparciu mentorki Karoliny Starostki-Kokoszki uczestniczki wyrównały poziom, a osoby nie posiadajšce hafciarskiej wiedzy szybko jš nadrobiły.
Przypadajšcy na rok 2019 Jubileusz 70-lecia Nowej Huty był nie tylko inspiracjš, ale też ważnym punktem przygotowań hafciarkiej wystawy. I choć nie wszystkie uczestniczki pochodzš z Nowej Huty, nie wszystkie tu mieszkajš, to każdš z Nowš Hutš łšczy niebywała historia. Przygotowana wystawa haftowanych obrazów w formie map osiedli jest pełna indywidualnych zdarzeń, nowohuckich przestrzeni, charakterystycznych miejsc czy architektonicznych portretów. Tak jak Miejskie Hafciarki jest różnorodna, piękna i nieoczywista. Taka jest Nowa Haftujšca Huta.
Pomysłodawczyni projektu i wystawy: Paulina Maciaszek
Opieka merytoryczna i artystyczna: Karolina Starostka - Kokoszka
Autorki prac: Weronika Cisłowska-Rylska, Małgorzata Dębska, Dorota Felecka, Monika Fiołek, Anna Gotfryd-Kolecka, Barbara Habieda, Dominika Jakubowska, Paulina Maciaszek, Joanna Mikołajek, Karolina Starostka-Kokoszka, Anna Sumara.
Projekt realizowany przy wsparciu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Partnerzy medialni: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Kraków.pl, Karnet, Głos Tygodnik Nowohucki, Kulturatka.pl, NaszaHuta.pl, Kalendarz Imprez Nowohuckich
Szczegółowe informacje:
ARTzona Orodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, artzona[at]okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN
|