Pokaz filmu Czyciciele internetu w reżyserii Moritza Riesewiecha i Hansa Blocha. Wstęp wolny.
Czyciciele internetu (88 minut) reż. Moritz Riesewiech, Hans Bloch
Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedy, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje.
Czyciciele internetu przedstawiajš kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która w dużej mierze zarzšdzana jest w krajach Trzeciego wiata. Film ledzi pięciu sporód tysięcy outsourcingowanych przez Dolinę Krzemowš cyfrowych mieciarzy, których praca polega na usuwaniu nieodpowiednich treci z internetu. Przeciętny czyciciel musi codziennie obejrzeć i ocenić tysišce obrazów i nagrań, co pozostawia trwały lad na ich psychice.
Kto decyduje o tym, dlaczego jedne zdjęcia mogš pojawić się w sieci, a inne nie? Dlaczego usunięto satyryczne zdjęcie Donalda Trumpa, a jego artystce zamknięto fejsbukowe konto? Jak to możliwe, że Facebook czy Instagram majš dzi takš władzę, o jakiej do tej pory większoć państw mogłaby tylko pomarzyć? Film szuka odpowiedzi na te pytania z czołowymi ekspertami w zakresie wolnoci słowa w internecie: Davidem Kayem, korespondentem ONZ i Sarah T. Roberts, profesorkš na UCLA oraz ekspertkš w zakresie komercyjnego moderowania treci online.
Szczegółowe informacje:
Kino Studyjne Sfinks Orodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 32, sfinks[at]okn.edu.pl
www.kinosfinks.pl
www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS
|