TEATR MUMERUS
ZMORA
na podstawie trzech rozdziałów Braci Karamazow Fiodora Dostojewskiego w przekładzie Barbary Beaupré
Adaptacja, reżyseria, przestrzeń: Wiesław Hołdys
Aktorzy: Ryszard Łukowski, Jan Mancewicz, Mateusz Miko, Robert Żurek
Kostiumy: Dorota Morawetz
Sprzęty: Tadeusz Przybylski
Szmery: Michał Braszak
Konsultacja iluzjonistyczna: Bartłomiej Zdeb
Współpraca: Agnieszka Dziedzic, Maria miłek
Spektakl jest oparty na fragmentach Braci Karamazow Dostojewskiego, wród których najważniejszy to rozmowa z tytułowš zmorš, jedna z najbardziej znanych sekwencji z literatury wiatowej. W specjalnie skomponowanej, małej przestrzeni Teatru Zależnego rozgrywa się historia zbrodni. Bo Bracia Karamazow sš także powieciš kryminalnš.
RZECZ DZIEJE SIĘ WIECZOREM I W NOC POPRZEDZAJĽCĽ ROZPRAWĘ SĽDOWĽ, w której oskarżonym jest Dymitr Karamazow, a jednym ze wiadków ma być jego przyrodni brat Iwan.
POSTACI
FIODOR PAWŁOWICZ KARAMAZOW (nie będzie go na scenie, bo nie żyje) pijak, sybaryta, lubieżnik. Człowiek sentymentalny i majętny, częć majštku odziedziczył po dwóch zmarłych żonach. Zginšł, zamordowany w niejasnych okolicznociach, które będzie wyjaniał sšd podczas procesu.
DYMITR FIODOROWICZ KARAMAZOW (nie będzie go na scenie, bo siedzi w więzieniu) syn Fiodora Pawłowicza z pierwszego małżeństwa, człowiek gwałtowny, hulaka, porucznik, nienawidzšcy (czasami) ojca. Oskarżony, na podstawie poszlak o morderstwo ojca, oczekuje na proces. Wybiegajšc w przyszłoć, możemy zdradzić, że sšd uzna jego winę i skaże na 20 lat katorgi.
IWAN FIODOROWICZ KARAMAZOW (Jan Mancewicz) syn Fiodora Karamazowa z drugiego małżeństwa, przyrodni brat Dymitra. Ateista, sceptyk, wolnomyliciel. Autor poematu Wielki Inkwizytor, w którym rzeczony inkwizytor skazuje na stos Chrystusa przybyłego powtórnie na wiat. Hipochondryk, znajduje się w stanie poprzedzajšcym zapalenie mózgu.
SMIERDIAKOW (Mateusz Miko) lokaj Fiodora Pawłowicza i najprawdopodobniej jego syn, gdyż ten zgwałcił kiedy jego matkę, niedorozwiniętš umysłowo karlicę-żebraczkę, Smierdiaszkę. Cierpi na epilepsję. W dzieciństwie wieszał koty, a potem sprawiał im uroczyste pogrzeby. Bardzo dobrze gotuje, lubi również elegancko się ubierać. Otoczony powszechnš pogardš; jego domniemani bracia nazywajš go psem (Iwan) lub wręcz kurš (Dymitr).
GOĆ (Ryszard Łukowski) odwiedzał już przedtem kilkakrotnie Iwana, ale zawsze we nie. Teraz przychodzi po raz kolejny. Według zegara ta wizyta trwa dwie minuty.
ALEKSY FIODOROWICZ KARAMAZOW (Robert Żurek) młodszy syn Fiodora Karamazowa z drugiego małżeństwa, a więc brat Iwana i przyrodni Dymitra, a także domniemany brat Smierdiakowa. Człowiek głęboko wierzšcy. Wstšpił kiedy do klasztoru, lecz na życzenie swojego duchowego przewodnika, mnicha Zosimy, wystšpił z niego, aby pójć w lud.
Fragment recenzji Marii Pięko-Konopnickiej (Dziennik Teatralny Kraków):
"Nieczęsto możemy być wiadkami teatru słowa w plastycznej wizji Wiesława Hołdysa, ale trzeba przyznać - jestemy wtedy wiadkami ujawnienia jego wizji, które potrzebowały werbalnego ujcia. Nie potrzeba nawet muzyki istotne sš pojedyncze dwięki, które z jednej strony uwiarygadniajš miejsce akcji (trzaski, chrobotania), z drugiej wprowadzajš nastrój grozy. Jeżeli zatem pojawia się słowo, musi być ono najlepszego gatunku - nie doć, że Dostojewski, o którego geniuszu wiedzš wszyscy, to jeszcze w doskonałym wydaniu, przede wszystkim Ryszarda Łukowskiego, który był tak diaboliczny, że aż przechodziły ciarki, a także pozostałych, znakomitych aktorów: Jana Mancewicza, który stworzył z każdym z bohaterów znakomitš sytuację konfliktu, Roberta Żurka i Mateusza Mikosia - postaci skrajne i charakterologicznie wykończone.
Cztery postaci cztery strony wiata, a pomiędzy nimi rozpostarta jest opowieć."
całoć: http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/rozmowy-z-diablem-czyli-z-soba.html?fbclid=IwAR1CulwJQ2QVVKmQNqcyS_zi0s8zQiohDUbdXOGROJru-I8nGIgFtKt4q2Y
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Kraków oraz Województwa Małopolskiego.
Sponsor: Restauracja "Chimera"
Partner: Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN w Krakowie
Najbliższy pokaz:
20 maja 2019, godz.19:00
Miejsce: Teatr Zależny PK, ul. Kanonicza 1, Kraków
Rezerwacja biletów (25 zł): https://ewejsciowki.pl/krakow/teatry/teatr-mumerus,871/zmora,10001?eventId=152661
Bilety do nabycia na godzinę przed spektaklem:
ulgowy 25 zł, normalny 30 zł
Zdjęcia:
- Andrzej Ra Mantissa Photo
https://www.facebook.com/pg/Mantissa.Photo/photos/?tab=album&album_id=2201397166774174&__tn__=-UC-R
- Ilja Van de Pavert
https://www.facebook.com/ilvic/media_set?set=a.10209800637731533&type=3
- Jacek Maria Stokłosa
https://www.flickr.com/photos/105029704@N02/albums/72157701131355431
- Wiesław Hołdys
https://www.facebook.com/pg/www.mumerus.net/photos/?tab=album&album_id=10157070633394047
|