Węgierski Konsulat Generalny w Krakowie zaprasza na Koncert Adwentowy
w wykonaniu SZENT KORONA KÓRUS w sobotę 15 grudnia o godzinie 16.30
w Kociele w. Barbary w Krakowie
W programie:
G.P. Palestrina, G. Caccini, G.F. Händel, J.S. Bach, W.A. Mozart, F.P. Tosti,
P. Mascagni, Z. Kodály, J. Kowalewski
Wykonawcy:
SZENT KORONA KÓRUS (Chór wietej Korony)
Timea Halmosi sopran
Agoston Gedai organy
Eszter Gedai flet
Károlyi Pászti dyrygent
Ottó Molnár dyrygent
WSTĘP WOLNY!
Chór więtej Korony (oryg. Szent Korona Kórus) powstał w 1997 roku i wiernie kultywuje muzykę sakralnš. Ich nazwa wywodzi się od symbolu Państwa Węgierskiego, czyli od więtej Korony.
Reperuar chóru jest niezwykle bogarty, znajdziemy w nim utwory od gregoriańskich, renesansowych, barokowych, aż po współczesnš węgierskš muzykę kocielnš.
Przez lata swej działalnoci występowali z koncertami zarówno na Węgrzech jak i za granicš, np. w Austrii, w Czechach, we Włoszech, na Ukrainie a także w Polsce.
W 2001 roku byli goćmi honorowymi Festiwalu Muzyki Sakralnej Harmonia Sacra Danubiana Comarom. 22 stycznia 2004 roku podczas Dni Kultury Węgierskiej w Budapeszcie zaprezentowali pieni oparte na dziełach węgierskich poetów. Ich występy często transmitowały na żywo rozgłonie węgierskiego Maria Radio oraz Szent István Radio.
Chór więtej Korony uczestniczył dotšd w licznych ważnych wydarzeniach, jak np: 22 padziernika 2016 w Pradze w 60. rocznicę krwawego powstania i walki o wolnoć z 1956 r., a w 2017 roku w 500. rocznicę Reformacji dali jubileuszowy koncert w Kociele Reformackim w Wiedniu. W padzierniku 2018 roku w Parlamencie Brukselskim wystapili z koncertem ku czci ofiar I Wojny wiatowej, a w Monachium w Kociele w. Gertrudy wystapili na uroczystoci upamiętniajšcej Rewolucję 1956 roku.
Chór jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych, m.in. w 1999 r. podczas XI. Dni Kodalyowskich, a póniej w 2001 r. w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Namestowie, gdzie zdobył Srebrnš Odznakę. W 2002 roku w XII. Dniach Kodalyowskich otrzymał Złotš Odznakę z wyróżnieniem. Następnie w 2005 roku na kolejnych XIV. Dniach za swojš pracę chór został wyróżniony Medalem Pamięci więtej Korony.
Przez cały okres swego istnienia Chór miał możliwoć współpracować z wieloma wybitnymi przedstawicielami muzyki kocielnej, z dyrygentami, mistrzami organów, solistami operowymi i orkiestrami, między innymi z Orkiestrš Kocioła pw. w. Macieja oraz Orkiestrš Kameralnš Doráti z Salgótarján.
|