Zwiedzanie Budynku Z Centrum Administracyjnego Huty w ramach projektu Nowa Huta architektoniczny portret miasta. Prowadzenie: Magdalena Smaga (MHK). Zapisy do 22 XI: j.klas@okn.edu.pl. Wstęp wolny.
Partner wydarzenia:
Nowe Centrum Administracyjne
Mimo, że gmachy Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina miały być jedynie częciš zabudowy kombinatu stały się, najwybitniejszymi realizacjami realizmu socjalistycznego. Przy ich realizacji pracowali najwybitniejsi twórczy jak Janusza Ingarden, Marta Ingarden i Janusza Ballenstedt, a także Marian Sigmund wraz z zespołem. Stworzono kompleksowe dzieło projektujšc zarówno architekturę zewnętrznš jak i okazałe wnętrza oraz ich wyposażenie. Realizacja budynków stworzona została w typie palazzo in fortezza, na wzór włoskich pałaców renesansowych, ale może przede wszystkim polskich z okresu około 1600 i do połowy XVII wieku. O ile nawišzania architektoniczne sš niejednoznaczne tak wydaje się, że architektura wnętrz nawišzuje bardziej do pomieszczeń reprezentacyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Zarówno w architekturze zewnętrznej jak i we wnętrzu widoczne sš nawišzania do renesansowej architektury Krakowa. Gmachy Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina sš wybitnymi realizacjami okresu socrealizmu.
Magdalena Smaga - pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zajmuje się architekturš i wzornictwem po 1945 roku. Interesuję się Nowš Hutš coraz bardziej dostrzegajšc jej wyjštkowoć. Pisze artykuły o jej architekturze i wnętrzach, a w nowohuckim Słoneczku była kuratorkš wystawy o modernizmie w Nowej Hucie. Aktualnie przygotowuje wystawę o osiedlu Teatralnym.
Nowa Huta architektoniczny portret miasta - cykl działań animacyjno-edukacyjnych w postaci spacerów, zwiedzania lub prelekcji portretujšcych architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej połowy XX w. W ramach przedsięwzięcia wydana zostanie recenzowana publikacja oraz zaprojektowane będš tzw. ikony miejskie, czyli schematyczne rysunki-piktogramy przedstawiajšce najważniejsze obiekty, na bazie których powstanie seria gadżetów promujšcych lokalne dziedzictwo kulturowe.
Organizator: Orodek Kultury im. C. K. Norwida
Współpraca: Fundacja Instytut Architektury
Dofinansowano ze rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|