We wtorek 20 listopada o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie z Joannš Kuciel-Frydryszak, autorkš ksišżki Służšce do wszystkiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Spotkanie poprowadzi Dorota Majkowska-Szajer.
Służšce do wszystkiego to pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym powięcona zapomnianej grupie kobiet z najniższej warstwy społecznej z pierwszej połowy XX wieku polskim białym niewolnicom.
Pod koniec II RP było ich około pięćset tysięcy. Przeważnie pochodziły ze wsi. Do pracy w charakterze służšcych były zatrudniane przez mieszczaństwo najczęciej w wieku lat piętnastu. Na służbie gotowały, sprzštały i opiekowały się dziećmi musiały być stale gotowe do pracy. Na nogach od witu do nocy, bez prawa do urlopu i wypoczynku, za marne grosze. Bez nich zniknšłby niejeden dom. Tymczasem to one zniknęły zostały wymiecione z historii, przemilczane, nikt nie zadbał, aby o nich opowiedzieć czy spisać ich relacje. A przecież bez nich opis wiata do połowy XX wieku byłby niepełny.
Służšce do wszystkiego to bardzo dobrze udokumentowana i prawdziwie przerażajšca opowieć o kobietach, którym odbierano imiona, godnoć, prawo do prywatnoci i szczęcia. To także opowieć o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami, o różnicach klasowych, tarciach i o zmieniajšcym się społeczeństwie. O micie dwudziestolecia międzywojennego, czyli o starych, dobrych czasach, które tak naprawdę nigdy nie istniały. I o współczesnoci bo choć od czasów, które przywołuje autorka, przeszlimy gruntownš przemianę społecznš, to wcišż istniejš grupy uprzywilejowane i te wykorzystywane.
Joanna Kuciel-Frydryszak absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, współpracujšca m.in. z Wysokimi Obcasami Extra i dodatkiem Gazety Wyborczej Ale Historia; prowadzi zajęcia w Dolnolšskiej Szkole Wyższej. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historycznš Ksišżkę Roku im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, pl. Wolnica 1
20 listopada, godz. 18.00
wstęp wolny
|