Debiut, jak ten Doroty Masłowskiej, zdarza się w literaturze raz na kilka lat. Nikt przed niš nie pisał takim językiem, nie zaskakiwał czytelników równie niebanalnš galeriš postaci i fabułš. To co sprawiło, że Wojna polsko-ruska pod flagš biało-czerwonš trafiła do literackiego kanonu zainspirowało też Empik i Bibliotekę Akustycznš do stworzenia słuchowiska na podstawie ksišżki. Już 27 padziernika w krakowskiej Metaforma Cafe będzie można posłuchać tej realizacji na żywo. Wydarzenie jest elementem kulturalnych obchodów 70lecia sieci oraz imprezš towarzyszšcš tegorocznej edycji Conrad Festival.
Kultowa powieć millenialsów
Słuchowisko, które będzie zaprezentowane w Krakowie oparte jest na fragmentach tekstu uchodzšcego za symbol czasów współczesnych. Debiutancka powieć Doroty Masłowskiej z 2002 roku wcišż uchodzi za wielkš polskš sensację literackš. Ksišżka sprzedała się w ogromnym nakładzie i została zekranizowana. Autorce, która ledwo przekroczyła pełnoletnoć i piszšc ksišżkę przygotowywała się do matury, udało się zbudować nietuzinkowš treć i przekaz. Brud, beznadzieja, kolawy język i pomieszanie wzniosłych tyrad z tekstem disco polo Wojna polsko-ruska pod flagš biało-czerwonš to chłodne spojrzenie na życie zdezorientowanej młodzieży z blokowiska, żyjšcej od imprezy do imprezy, w wiecie narkotyków, seksu i wiatopoglšdowego nonsensu.
Powieć uhonorowana Paszportem Polityki i nagrodš publicznoci Nike 2002 nie była tylko mocnym tekstem. Do dzi rezonuje w kulturze budzi dyskusje, doczekała się licznych odnoników, naladowców. Czy można jš czytać jako nadal aktualny obraz społeczeństwa lub komentarz polityczny? A może to tylko zabawna opowiastka z dresiarskm sznytem? Jak z niełatwš polszczyznš poradzš sobie aktorzy słuchowiska w krakowskiej Metaforma Cafe? Przypieczętowaniem wydarzenia, które jest jednš z imprez organizowanych z okazji obchodów jubileuszu 70-lecia Empiku będzie dyskusja z udziałem Doroty Masłowskiej oraz kuratorki projektu słuchowisk Sylwii Chutnik.
|