Materia Miasta.
Sztuka Nowej Huty od lat 50. do 70. XX w.
By zobaczyć obrazy z epoki socrealizmu i dzieła z nurtu malarstwa materii nie trzeba już jechać do Nowego Jorku, Moskwy czy Warszawy; w Nowej Hucie przy Orodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida rusza nowa Galeria HUTA SZTUKI, w której na stałe eksponowane będš dzieła twórców powojennej Polski. To wyjštkowa wystawa i wyjštkowa Galeria - opowieć o miecie i ludziach pokazana przede wszystkim za pomocš obrazu, ale również poprzez dwięk, jako zmaterializowane dowiadczenie pokolenia artystów absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, których połšczyła Nowa Huta. Tu znaleli swoje miejsce, tu tworzyli, tu splatały się ich życiorysy.
Ekspozycja obejmuje prace z lat 50., 60. i 70. XX w., od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak Robotnicy na budowie Nowej Huty czy Namioty junaków, przez Panoramę Nowej Huty z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza po sztukę współczesnš. Wyjštkowy jest zbiór prac malarstwa materii, które zyskało popularnoć w latach 50. XX wieku, zwłaszcza w Belgii, Francji i Hiszpanii, a na krakowskim gruncie reprezentowane było przez Grupę Nowohuckš, znanš także, jako Grupa 5-ciu. Należeli do niej Danuta Urbanowicz, Witold Urbanowicz, Jerzy Wroński, Julian Jończyk i Janusz Tarabuła. Ich prace charakteryzujš się wykorzystywaniem surowych materiałów. Artyci eksperymentowali z fakturš obrazu, tłoczyli reliefy, w grubej warstwie farby zatapiali piasek, cement, do obrazu wklejali przedmioty z drewna, tkaniny, zardzewiałych blach. Tworzyli piękne, choć szare, smutne obrazy, uważali bowiem, że sztuka nie powinna być tylko estetycznš doskonałociš. Malarstwo materii odzwierciedlało rzeczywistoć, było bliskie temu, co widzieli dookoła. Ich prace wyrażały stan ducha pokolenia ludzi, którzy przeżyli wojnę. Grupa Nowohucka, choć uważana za jedno z ważniejszych krakowskich ugrupowań okresu "odwilży", niestety nie miała dotychczas stałego miejsca ekspozycji.
Na wystawie będzie można również zobaczyć kilkadziesišt prac artystów ze rodowiska plastyków Nowej Huty, między innymi Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego, a także należšcych do najwybitniejszych przedstawicieli grafiki artystycznej lat 60. Jerzego Panka czy Stanisława Wójtowicza.
Oprócz stałej ekspozycji Galeria Huta Sztuki będzie także miejscem prezentacji wystaw czasowych dzieł nowohuckich artystów; posłuchać będzie można archiwalnych nagrań rozmów z artystami i zobaczyć archiwalne filmy.
Galeria Huta Sztuki powstała z inicjatywy Orodka Kultury im. C. K. Norwida przy wsparciu władz Krakowa i współfinansowaniu z Gminy Miejskiej Kraków. Inspiracjš do jej stworzenia była sięgajšca lat 50. XX wieku historia samego Orodka, dawnego Zakładowego Domu Kultury mieszczšcego się na Osiedlu Górali 5. W tym czasie do Nowej Huty przyjeżdżali licznie artyci, otrzymujšc do swej dyspozycji pracownie w oddawanych do użytku budynkach. Nowa galeria nawišzuje do pierwszej, działajšcej w latach 60. i 70. XX w. przy Domu Kultury, Galerii RYTM. Obecnie Norwid to nie tylko miejsce artystycznych wystaw, to także biblioteki, cieszšce się dużš popularnociš Kino Studyjne Sfinks czy kluby: Kunia w Mistrzejowicach i ARTzona (os. Górali 4) nowoczesna przestrzeń dla różnorodnych inicjatyw społecznych i kulturalnych.
Galeria Huta Sztuki jest hołdem dla artystów, którzy swoje losy zwišzali z Nowš Hutš. Prezentujšc ich prace, Orodek chce przywrócić je wiadomoci polskich krytyków, historyków, kolekcjonerów i odbiorców sztuki, majšc nadzieję, że wystawa stanie się dla nich kolejnym ciekawym odkryciem.
Inauguracja Galerii Huta Sztuki odbędzie się 12 padziernika 2018 roku o godzinie 15.00, otwarcie Galerii nastšpi 16 padziernika 2018 roku. W tym dniu będzie można zwiedzić ekspozycję bezpłatnie, samemu lub w grupie z przewodnikiem (grupowe oprowadzania odbędš się o godz. 13:00 i 17:00).
Więcej informacji na temat Galerii oraz dnia otwarcia można uzyskać na stronie:
http://www.okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/galeria-huta-sztuki
Galeria Huta Sztuki jest finansowana ze rodków Miasta Krakowa.
Szczegółowe informacje:
Galeria Huta Sztuki
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, hutasztuki[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/hutasztuki
|