28 padziernika 2018 r., godz. 17.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Wstęp: wolny
Rezerwacja: scena.tanca.sckm@gmail.com lub tel. 12 430 50 90
Czas trwania: 1 godz. 20 min
Oprac., reż.: Maja Kubacka
Już drugi raz na scenie SCKM zagoci spektakl Nasz Heródek lipnicki posiad teatralny. Tym razem spektakl jest prezentowany w ramach konferencji ZAPEŁNIONA PUSTKA spotkanie wokół powstajšcej monografii Karola Wójciaka Heródka, w zwišzku z projektem Heródek rzebiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wydarzenie poprzedza przyszłoroczne obchody 50. rocznicy mierci artysty. Więcej
o przygotowaniach jubileuszu: http://stowarzyszeniestog.pl/index.php/2018/09/08/636/, Karol Wójciak Heródek (1892-1969),www.herodek.pl.
Nasz Heródek lipnicki to rzecz o rzebiarzu, muzykancie, społeczniku, tym razem oczami jego swojaków. Spektakl o Heródku powstał z udziałem mieszkańców Lipnicy Wielkiej, Lipnicy Malej, Kiczor, Chyżnego, czyli rodzinnych, orawskich stron Heródka. Kierowca szkolnego autobusu, krawcowa, pracownik korporacji, instruktorka zespołu regionalnego, listonosz, dyrektorka placówki kultury, nauczycielka, strażak, uczniowie przeżyli co, co wymyka się z ram ich codziennoci wiedzionej w rodzinach, szkołach, firmach i na zajęciach pozalekcyjnych. Udział w projekcie był aktywnš formš zdobywania wiedzy o zapomnianym, lokalnym artycie. To pierwsza w historii tej społecznoci tego typu inicjatywa dotyczšca Heródka.
Nasz Heródek lipnicki jest propozycjš dla tych, którzy szukajš w teatrze czego innego. Niekomercyjnego. Autentycznego. Pewnej niedoskonałoci, ale przy tym przeżycia. Grany przez aktorów-amatorów spektakl jest surowy i odarty tak jak sztuka Heródka. Tekst powstał z historii o Heródku zebranych przez uczestników spektaklu wród najstarszych mieszkańców Lipnicy Wielkiej i Małej.
Spektakl powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Orawy w Jabłonce, w ramach projektu Orawa, Orawa na Orawie dofinansowanego ze rodków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu KULTURA-INTERWENCJE 2017.
Występujš:
Aleksandra Wontorczyk Słowniczek t. I, Szesnastka
Bronisław Kowalczyk Gazda, w. Józof
Dominik Bodzioch Młody
Dorota Wierzbiak-Kidoń Lipnicanka, Nauczycielka
Emilia Kowalczyk Dziecko
Eugeniusz Lichosyt Listownik lipnicki, Ujek
Ewa Magiera Lipnicanka
Franciszek Kramarz Lipnicanin
Iwona Stopiak-Wierzbiak Lipnicanka
Jan Smoliński Anioł Od Sikiyry
Jan widroń W Ciemnych Okularach, Nie Z Tej Bajki
Jakub Jabłoński Dziecko
Julia Wontorczyk Słowniczek t. II, Szesnastka
Katarzyna Magiera Szesnastka
Karolina Kowalczyk Lipnicanka
Kinga Magiera Dziecko
Krystyna Wontorczyk Nauczycielka Trzynacie Lat Bez Pršdu
Ludwik Młynarczyk Muzykant
Natalia Stopiak Polka Z Gitarš, Lipnicanka, Szesnastka
oprac. reż.: Maja Kubacka/Kraków
scenografia, kostiumy: Magdalena Smreczak, Marian Smreczak/Lipnica Mała
Koordynacja projektu: Renata Martyniak Stowarzyszenie Rozwoju Orawy
Spektakl miał premierę 12 listopada 2017 roku w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Tutaj opinie widzów: https://leaderorawa.pl/nasz-herodek-lipnicki-pokaz-spektaklu-w-krakowie/
Z programu spektaklu:
Z programu spektaklu: Prowadzšc grupę próbowałam zachować autentyzm w różnych warstwach, z których składa się przedstawienie. Stšd np. na poziomie języka istnienie na równych zasadach gwary, gwary mieszanej z polszczyznš i polszczyzny, na poziomie wyrazu gry odnoszenie do tutejszej silnej tradycji teatru amatorskiego, a na poziomie formy do typowego dla społecznoci górali posiadu. Natomiast Widz nie odnajdzie autentyzmu
w kostiumach aktorów jedynie nawišzujš do orawskiego odziyenia. Także orawskie nuty
i instrumenty nie zostały wykorzystane w tradycyjny sposób. Ten zabieg jest celowy (
) Plastyka przedstawienia jest surowa jak sztuka Wójciaka, czyli prawie jej nie ma. Jest wywiedziona z tego, co Lipniczan otacza na co dzień, przez co bywa niezauważane".
Więcej o projekcie i spektaklu: http://herodek.pl/2018/08/17/nasz-herodek-lipnicki-posiad-teatra
Maja Kubacka aktorka, (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) w dziedzinie Teatr za projekt Nieudany krewniak. Od lat przy wsparciu Muzeum Etnograficznego w Krakowie, innych muzeów w Małopolsce, instytucji
i placówek administracji publicznej, bada postać i twórczoć prymitywisty rzebiarza Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie. Należy do Stowarzyszenia STOG (projekty HERODEK.PL, Z Orawy w wiat...) i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Prowadzi działania na rzecz nobilitacji artysty.
Stowarzyszenie Rozwoju Orawy to organizacja non-profit działajšca od 2005 r. głównie na Orawie, tj. gmina Jabłonka i Lipnica Wielka, od kilku lat także w gminie Czarny Dunajec, Szaflary, Spytkowice, Raba Wyżna Program Działaj Lokalnie, PAFW. Jednak projekty realizuje, także na obszarze Spisza i Podhala. Stowarzyszenie nieustannie rozwija i inicjuje działania zwišzane z dziedzictwem kulturowym, aktywnym trybem życia, ekologiš, turystykš, dziećmi, młodzieżš i seniorami. Realizuje programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Centrum Kultury, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolnoci, UM Województwa Małopolskiego.
|