5 padziernika 2018 r.
Polska Akademia Umiejętnoci
Kraków, ul. Sławkowska 17, Duża Aula
Wstęp wolny
Czy kultura i ekonomia to sfery rozbieżne? A może wręcz przeciwnie ich połšczenie to szansa na zrównoważony rozwój miasta? Na te oraz inne pytania dotyczšce kultury w zurbanizowanym wiecie odpowiedzš eksperci podczas seminarium Kultura jako podstawowy mechanizm rozwoju miasta. Spotkanie odbędzie się 5 padziernika w Polskiej Akademii Umiejetnoci.
Przez długi czas kultura i ekonomia były traktowane jako sfery rozłšczne. Gdy ich fuzja zainteresowała specjalistów od zarzšdzania miastem, rozpoczęła się budowa spójnoci społecznej polegajšcej na modelu polityki, w której kultura jest kluczowym mechanizmem miejskich przemian. Za przykład może posłużyć działalnoć Komitetu ds. Kultury Zjednoczonych Miast i Samorzšdów Lokalnych. Ta globalna platforma już w 2004 roku opublikowała dokument Agenda 21 dla kultury, w którym kulturę traktuje się jako czwarty filar zrównoważonego rozwoju.
Seminarium Kultura jako podstawowy mechanizm rozwoju miasta ma być dyskusjš o modelu kształtowania polityki miejskiej, który uwzględnia nie tylko rozkwit sektorowej działalnoci kulturalnej prowadzšcej do odtwarzania i pomnażania zasobów dziedzictwa kulturowego miasta, ale także przenikanie kultury do wszystkich form aktywnoci miejskiej.
Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki tematyczne pierwszy będzie dotyczył problemu rewitalizacji obszarów miejskich w oparciu o kulturę culture-led regeneration. Podczas drugiego będš poruszane kwestie polityki miejskiej oraz roli i miejsca, jakie powinna odgrywać w niej działalnoć kulturalna.
Swojš wiedzš i dowiadczeniem podzielš się w trakcie wykładów wprowadzajšcych oraz prezentacji studiów przypadków polscy i zagraniczni eksperci-praktycy. Wród nich będš między innymi: prof. Jerzy Hausner, prof. Franco Bianchini, Łukasz Kumecki, Artur Celiński, Adam Gudell czy dr Joanna Sanetra-Szeliga.
Seminarium jest jednym z cyklicznych spotkań prowadzonych w całej Polsce, stanowišcych wstęp do trzeciej edycji Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartoci Open Eyes Economy Summit w Krakowie (2021 listopada 2018).
Open Eyes Economy Summit to międzynarodowy kongres ekonomii opartej na wartociach społecznych, odbywajšcy się raz do roku, jesieniš, w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Jednak nie trzeba jechać do stolicy Małopolski, aby zetknšć się z ekonomiš wartoci. Cykl Open Eyes Economy on Tour to seminaria, minikonferencje, sesje o charakterze merytorycznym, które odbywajš się w wielu polskich i wybranych europejskich miastach. Celem spotkań jest nawišzywanie kontaktów i rozwijanie ogólnopolskich oraz międzynarodowych inicjatyw, a w dłuższej perspektywie stworzenie jak największego forum wymiany dowiadczeń, inspiracji oraz idei.
Kontakt dla mediów:
Joanna Kowieska&
j.kowieska@eskadra.pl

tel.: + 48 664 469 278
Open Eyes Economy Summit odbywa się w Krakowie od 2016 roku, gromadzi wybitne osobistoci ze wiata nauki, ekonomii, kultury i polityki. Kongres jest powięcony ekonomii opartej na wartociach społecznych. Pomysłodawcami wydarzenia sš prof. Jerzy Hausner i Mateusz Zmylony. W tym roku odbędzie się 2021 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Głównym patronem medialnym wydarzenia jest Dziennik Gazeta Prawna. Głównym Partnerem OEE on Tour 2018 jest Miasto Kraków oraz Województwo Małopolskie.
|