Stowarzyszenie Rozwoju Orawy/Jabłonka, Stowarzyszenie STOG/Kraków, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli/Kraków, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze/Oddział Kraków, Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dr Andrzeja Kowala/Kraków, Galerie dArt Naif Leszek Macak/Kraków zapraszajš na konferencję interdyscyplinarnš ZAPEŁNIONA PUSTKA - spotkanie wokół powstajšcej monografii Karola Wójciaka Heródka
W 2019 roku przypadnie pięćdziesišta rocznica mierci Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (1892-1969). Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki wraz z grupš organizacji partnerskich rozpoczęło przygotowania do obchodów tego jubileuszu. W roku poprzedzajšcym jubileusz organizuje cišg wydarzeń skupionych wokół Heródka, w tym proponowanš konferencję. Działania przypominajšce i upowszechniajšce artystę majš miejsce w społecznoci lokalnej na Orawie i w Małopolsce. Kulminacjš obchodów w 2019 roku będš wydarzenia o skali ogólnopolskiej: wystawa zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie i wydawnictwo pierwsza monografia rzebiarza.
ZAPEŁNIONA PUSTKA to spotkanie wokół powstajšcej monografii Karola Wójciaka. Wielu znawców sztuki ludowej, naiwnej i outsider art może zdziwi fakt, że twórca takiego kalibru jak Heródek nie doczekał jeszcze tego typu opracowania na swój temat. Wreszcie pojawiła się szansa na etnograficzny i kulturowy must have... Pierwsza i nowa opowieć o rzebiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej na Orawie powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna na lata 2018/19.
Tytuł konferencji nawišzuje do luki, która czekała na wypełnienie przez 50 lat. Prelekcje wygłoszš zaproszeni do współpracy autorzy. Uczestnicy konferencji będš mieli wyjštkowš możliwoć skonfrontowania zebranego materiału teoretycznego o artycie z formami przekazu jakimi sš fotografia, rzeba, film i spektakl.
ZAPEŁNIONA PUSTKA jest adresowana do osób szeroko zainteresowanych kulturš i sztukš, zjawiskami ze styku sztuki, etnografii, antropologii kulturowej, psychologii; do wielbicieli sztuki ludowej, naiv, outsider art. Także do tych, którzy dopiero chcieliby poznać artystę i przybliżyć się do jego sztuki. Konferencja może być też formš poszerzenia edukacyjnej podstawy programowej dla młodzieży licealnej klas humanistycznych i profilowanych liceów artystycznych plastycznych, teatralno-filmowych; studentów kierunków humanistycznych, m. in. teatrologii, historii sztuki, etnologii, arteterapii, itp.
Program konferencji:
dzień 1
26 padziernika (pištek)
odczyty prelegentów
pokazy filmów
wystawa fotografii Podróże z Herod-kiem, fot. Klaudyna Schubert /Kraków
prezentacja rzebiarskich instalacji OSTRĘGI , wyk. Magdalena Kostrzewa-Smreczak i Marian Smreczak/Lipnica Mała
miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli/Kraków, plac Wolnica 1, godz. 10:00 17:00
program, rejestracja: www.etnomuzeum.eu
wstęp wolny
dzień 2
28 padziernika (niedziela)
pokaz spektaklu Nasz Heródek lipnicki. Posiad teatralny/spotkanie z twórcami, Scena SCKM Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży/Kraków, ul. Wietora 15, godz. 17:00
rezerwacja miejsc: scena.tanca.sckm@gmail.com
wstęp wolny
Informacje i rejestracja udziału do dnia 15 padziernika 2018 roku poprzez formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie http://etnomuzeum.eu/. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w Konferencji, proszone sš o przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres e-mail: konferencja.herodek@gmail.com lub graff@etnomuzeum.eu.
UDZIAŁ W KONFERENCJI I W WYDARZENIACH TOWARZYSZĽCYCH JEST BEZPŁATNY.
Konferencja zorganizowana w ramach projektu Heródek rzebiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
|