Polonez, jeden z najbardziej charakterystycznych i najbardziej znanych w wiecie polskich tańców jest głównym bohaterem najnowszej produkcji Baletu Cracovia Danza. Spektakl Poloneza czas zaczšć, ukazujšcy historię tego tańca od XVII wieku do roku 1918, będzie miał swojš premierę na scenie Krakowskiego Teatru Variete 9 padziernika 2018 roku o godz. 19.
Polonez jest w naszym kraju powszechnie znany, choćby przez to, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu tańczy go na studniówce. Mimo to mało kto zdaje sobie sprawę jak długa i fascynujšca jest jego historia i jak różnorodne, nieraz widowiskowe formy potrafi przybrać. W przedstawieniu zobaczymy staropolskiego poloneza dworskiego i szlacheckiego, dumnego jak dawni sarmaci i wykwintnego niczym barokowi dworzanie. W XIX wiek, kiedy ten polski taniec otwierał niejeden wielki bal w Paryżu, Wiedniu czy Petersburgu, przeniosš nas eleganckie polonezy salonowe i dramatyczne, baletowe, które stworzone zostały z mylš o teatralnej scenie. Wreszcie tanecznym krokiem tancerze poprowadzš nas do niepodległoci i w ostatnim obrazie spektaklu, symbolicznie przedstawiajšcym rok 1918, poloneza zatańczš radujšcy się z wolnoci ułani.
Historia tytułowego tańca, do muzyki m.in. Telemanna, Ogińskiego czy Moniuszki, pokazana zostanie na tle innych polskich tańców, co pozwoli na przedstawienie wielobarwnej Polski, z jej tradycjami, obyczajami i bohaterami. Bazujšce na ródłach choreografie do spektaklu przygotowali Romana Agnel, Dariusz Brojek oraz Leszek Rembowski. Dużš rolę odgrywajš w przedstawieniu także kostiumy zaprojektowane przez Monikę Polak-Lucińskš, inspirowane historycznymi rycinami, doskonale uzupełniajšce obraz obyczajowoci dawnych Polaków.
Premiera spektaklu wpisuje się nie tylko w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległoci, ale także w prowadzonš przez Balet Cracovia Danza akcję #PolonezCracoviaDanza, która ma na celu popularyzację tego tańca w kraju i zagranicš.
Bezpłatne wejciówki do odbioru od 1 padziernika w kasie Teatru Variete oraz w punkcie InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejciówki.
|