Miejski plac jako teren gry z tradycjš wsi? Wspólna przestrzeń jako pole działania wyobrani? Czemu nie!
Muzeum Etnograficzne w Krakowie po raz kolejny wychodzi poza swojš siedzibę i zagospodarowuje ważny punkt na mapie miasta. Tym razem na miesišc. Wystawa plenerowa KTO TO WIE()? gra z tradycjš / gra z wyobraniš wypracowana została w duchu praktykowanej od lat kooperacji Muzeum z artystami i rzemielnikami. Zbiory Muzeum, dawne wiadectwa życia ludzi, traktowane sš w tych działaniach jako inspiracja do mylenia o współczesnoci i zmiany wiata wokół siebie. W etnograficznej kolekcji trwajš przecież rzeczy dowody pomysłowoci naszych babć i dziadków, którzy urzšdzali swój wiat z lokalnych tworzyw, przy pomocy sprytnych wynalazków i przekazywanych z pokolenia na pokolenie umiejętnoci. Prostota, funkcjonalnoć i uroda tych przedmiotów uwodzš kolejne generacje projektantów. O tym także opowiada aranżacja krakowskiego placu Wolnica, zaprojektowana przez artystę Olafa Ciruta. Ale przede wszystkim o tym, że siła dziedzictwa objawia się w jego osobistym przeżywaniu, w wolnej wyobrani, w eksperymencie poza kanonem.
Wystawa nawišzuje do działalnoci stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie (191326). Artyci-projektanci zrzeszeni w tej organizacji łšczyli fascynację kulturš tradycyjnš z szacunkiem dla rzemiosła i wiarš, że każdy człowiek nosi w sobie poczucie piękna. Nie próbowali kopiować folkloru, ale przetwarzali według własnych upodobań wywiedzione z niego motywy, formy, pomysły technicznych rozwišzań. Projektowali i wytwarzali przedmioty użyteczne i piękne.
Pomysł przeobrażenia miejskiego placu (znajdujšcego się w centrum, a jednak majšcego w życiu miasta znaczenie nieco peryferyjne) wprost czerpie z dorobku Warsztatów i podejmuje ich twórczy eksperyment. Nie ukrywa fascynacji wiejskš kulturš tradycyjnš, a jednak swojš moc czerpie nie tyle z kanonu, co z jego autorskiej interpretacji i z wyobrani. Można się tu przechadzać, można przysišć, pobawić się swobodnie spędzić czas i poszukać czego dla siebie.
Wystawa jest propozycjš zagospodarowania publicznej, wspólnej przestrzeni treciš, w której miejskoć i wiejskoć przenikajš się. Nie jest to przecież zjawiskiem wyjštkowym, ale zwyczajnym i powszechnym, tyle że nie zawsze dostrzeganym i docenianym. A przecież niezwykle twórczym.
W czasie trwania wystawy na placu Wolnica oryginalne przedmioty z Warsztatów Krakowskich można oglšdać na ekspozycji w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, w Ratuszu na pl. Wolnica 1 (wstęp wolny).
|