Otwarta Pracownia zaprasza na wystawę zbiorowš w ramach cyklu "Rzecz(nie)pospolita - polskie malarstwo historyczne":
"Bona 500 lat póniej"
Wernisaż: 14.09.2018, pištek, godz. 19:00
Wystawa czynna do 23.10.2018 w dniach wtorek, roda, czwartek, pištek 16-20 oraz sobota i niedziela w godzinach od 12 do 18.
Podczas wernisażu odbędzie się premierowe czytanie performatywne dramatu Adriano Marenco "Bona. Mizeria" w reż. Sebastiana Myłka, z muzykš na żywo Joachima Mencla.
Kuratorka wystawy: Beata Stankiewicz
Od koronacji najsłynniejszej Włoszki na Wawelu, czyli Bony Sforzy minęło 500 lat. W dniu koronacji, czyli 18 kwietnia 1518 roku Bona wzięła lub z Zygmuntem Starym. Kiedy wyjeżdżała na Wawel wiwatowały tłumy. Przyjechała z grupš 200 Włochów, wybitnych artystów i uczonych. Przywiozła ze sobš 232 pary sukien, renesansowš kulturę i ambitne plany polityczne. Stała się najbardziej wpływowš kobietš na kontynencie. Rzšdziła milionami poddanych, podlegało jej jedno z największych imperiów na kontynencie, zbiła majštek, który dzisiaj jest niewyobrażalny. Była wykształcona, ambitna, bezkompromisowa i pewna siebie. Na temat jej życia powstawały legendy.
Każdy z artystów bioršcych udział w wystawie stawiał sobie pytanie na ile można wnieć nowš wartoć, nowš jakoć estetycznš, która pozwoliłaby nam, po 500 latach ujrzeć postać historycznš w nowym wietle. Jest to trudne zadanie, które każdy z uczestników podjšł na własne ryzyko i na własny sposób.
Wystawa BONA 500 lat póniej po prezentacji w Otwartej Pracowni pokazana zostanie również na Zamku Królewskim w Niepołomicach (od 26 padziernika 2018)
|