Burza w miecie to nic strasznego. Zawsze można schować się w podcieniach, albo nawet wejć do kogo na klatkę. Nie znam też nikogo, w kogo trafiłby piorun. Wiosenna burza jest bardzo przyjemna; oczyszcza atmosferę, można póniej odetchnšć pełnš piersiš. W Krakowie to szczególnie ważne. Czasem mylę, że przyjemnie byłoby po prostu stanšć, zamknšć oczy, rozłożyć ręce i moknšć. Tylko lato w tym roku przyszło za szybko.
***
Burza to audio-wizualna instalacja site-specific, zrealizowana w kontekcie nowej krakowskiej przestrzeni wystawienniczej. Uczestnicy wernisażu wezmš udział w jednorazowym wydarzeniu o charakterze performatywnym.
Galeria Baszta to nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Krakowie. Nietypowa lokalizacja i bryła galerii majš stać się punktem wyjcia do tworzenia niepowtarzalnych instalacji typu site-specific. Większoć galerii w Krakowie działa w formule white cube, która zakłada zupełnš przeroczystoć przestrzeni wystawienniczej, na rzecz lepszej ekspozycji dzieła. Baszta ma odwracać te relacje trudna przestrzeń może w ciekawy sposób wpływać na kształt i tematykę dzieła.
Poczšwszy od maja 2018 r. galeria Baszta będzie raz w miesišcu prezentować nowš instalację artystycznš. Opiekę kuratorskš nad galeriš będzie sprawować autor pierwszej instalacji, Artur Wabik.
***
Artur Wabik (ur. 1982) artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od 1996 r. zwišzany z ruchem graffiti, a następnie ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. W latach 20102011 prowadził galerię sztuki współczesnej na Zabłociu, w poprzemysłowym budynku na terenie dawnej fabryki Miraculum. Od 2013 r. pracuje jako specjalista ds. sztuk wizualnych i kurator w Artetece WBP w Krakowie. Autor muralu w Pawilonie Polski na EXPO 2015 w Mediolanie. W latach 20162017 dyrektor artystyczny konkursu na rzebę na skwerze Mariana Eilego w Krakowie. Kurator trwajšcej obecnie wystawy Teraz Komiks! w Muzeum Narodowym w Krakowie
25 maja (pištek)
g. 20.00
Galeria "Baszta", ul. Papiernicza 2,
Centrum Kultury Dworek Białopršdnicki, Kraków
Wstęp wolny
|