WŁOSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE ZAPRASZA
NA KONCERT JAZZOWY DUETU
MAX DE ALOE harmonijka ustna
Max Tempia fortepian
W programie: jazz/muzyka filmowa/klasyka piosenki włoskiej
WSTĘP WOLNY!
Organizacja:
Włoski Instytut Kultury w Krakowie
MAX DE ALOE MAX TEMPIA DUO
Max De Aloe harmonijka ustna
Max Tempia fortepian
Oryginalny duet, który łšczy dwóch, reprezentujšcych europejski poziom wykonawców grajšcego na harmonijce ustnej Maxa De Aloe oraz pianisty
i organisty Maxa Tempia.
Duo wykonujw repertuar od jazzu po interpretacje słynnych cieżek dwiękowych do filmów, od Ennio Morricone do Nino Roty, i od Louisa Bacalosa po Henry'ego Manciniego.
Nie zabraknie oryginalnych kompozycji duetu i oraz utworów, które sš hołdem dla dla włoskiej piosenki.
Max De Aloe, uczeń Willi Burgera, działa głównie w dziedzinie jazzu, gra na harmonijce chromatycznej, akordeonie i fortepianie. Uznawany jest za jednego z najlepszych współczesnych harmonijkarzy jazzowych w Europie.
Po ukończeniu studiów socjologicznych, Max de Aloe grywał w małych zespołach rockowych. Debiutował w 1999 roku albumem Taniec Matissea, który uzyskał wietne recenzje w kraju i za granicš, a następnie zrealizował album La musica di Bruno Martino z udziałem Mike'a Melillo i Massimo Moriconi.
Z Bebo Ferra (gitara), Riccardo Fioravanti (bas) i Stefano Bagnoli (perkusja) pod nazwš Max De Aloe Quartetto Crocevia wydał kolejny album Crocevia (2006).
Następnie założył wraz z pianistš Roberto Olzerem formację Max De Aloe Kwartet, z którym wydał cztery albumy, między innymi zawierajšcy jazzowe opracowania słynnych arii operowych album Lirico Incanto w 2008 docenione przez słynnego trębacza Paolo Fresu.
W 2002 roku stworzył wraz z aktorkš Claudiš Donadoni widowisko teatralno-muzyczne na temat zycia życia Cheta Bakera.
W 2011 roku zdobył drugie miejsce w kategorii miscellanea przyznane przez magazyn Musica Jazz.
W 2012 roku ukazał się album Bjork na Księżycu, na którym interpretuje niektóre utwory islandzkiej piosenkarki Björk.
Występował we Włoszech i za granicš z wieloma wiatowej sławy muzykami takimi jak Kurt Rosenwinkel, Adam Nussbaum, Eliot igmund, Paul Wertico, John Helliwell z Supertramp, Michel Godard, Don Friedman, Garrison Fewell, Jesper Bodilsen Dudu Manhenga, Paolo Fresu, Franco Cerri Renato Sellani Gianni Basso, Dado Moroni, Barbara Casini, Umberto Petrin Attilio Zanchi, Tino Tracanna Roberto Cipelli, etc.
Obok działalnoci koncertowej współpracował również z czasopismami muzycznymi a także prowadził działalnoć dydaktycznš. W 1995 roku założył orodek Centro Espressione Musicale di Gallarate, którego jest dyrektorem.
Jest profesorem harmonijki chromatycznej na Letnich Seminariach Nuoro Jazz.
W cišgu ostatnich trzech lat zdobywał nagrody przyznawane przez magazyn Jazz It Jazzit dla najlepszego włoskiego muzyka w 2014, 2015 i 2016 w kategorii przeznaczonej dla instrumentów różnych.
W 2015 roku zdobył nagrodę Orpheus Awards 2015 za nagranie płyty CD Borderline CD w kategorii muzyki jazzowej.
W latach 2003 do 2015 był dyrektorem artystycznym Gallarate Jazz Festival, którego jest założycielem.
W 2017 roku założył Max De Aloe Baltic Trio z fińskim gitarzystš Niklasem Winterem i duńskim kontrabasistš Jesperem Bodilesenem. Z tš fprmacjš nagrał w maju 2017 roku płytę CD i LP "Valo".
Max Tempia, urodzony w Bielli w 1965 roku rozpoczšł studia muzyczne w wieku 4 lat, a od 15 roku życia jest zawodowym muzykiem. Po ukończeniu klasycznych studiów w konserwatorium, Max od razu powięcił się muzyce rozrywkowej i w wieku dwudziestu lat rozpoczšł karierę jako muzyk sesyjny, bioršc udział w nagrywaniu wielu płyt i reklam.
Od 1989 roku zaczęły się jego dowiadczenia telewizyjne zarówno w sieci Rai, jak i Mediaset.
W 2001 roku dołšczył do najważniejszej włoskiej orkiestry Demo Morselli Big Band, uczestniczšc w ważnych i bardzo udanych programach.
Max Tempia grał z najważniejszymi włoskimi i międzynarodowymi artystami i jest popularnym kompozytorem muzyki do filmów oraz reklam. Od wielu lat zwišzany jest ze wiatem jazzu, współpracujšc w najprzeróżniejszych formacjach z najważniejszymi włoskimi muzykami jazzowymi.
|