Poznaj swoje mocne strony to cykl lekcji muzealnych, które poszerzajš i wspierajš zainteresowanie technikš i naukš wród dzieci i młodzieży (od lat 7 do lat 13). W tym roku przygotowalimy dwa wiodšce tematy: Sekrety ludzkiego ciała oraz Morskie opowieci.
Zapraszamy w wybrane rody o godzinie 17:30-18:15.
Koszt 19 zł od dziecka.
Prosimy o wczeniejszš rezerwację pod numerem telefonu (12) 428 66 44 lub w kasie muzeum.
Iloć miejsc ograniczona.
Program:
Temat 1. Sekrety ludzkiego ciała
17 stycznia
Serce jak dzwon
Na lekcji odpowiemy na pytania: Po co nam serce? Jak jest zbudowane? Skšd wiemy, że jest sprawne? Dlaczego pršd elektryczny jest niebezpieczny dla człowieka? Do czego służy stetoskop?
7 lutego
Sokoli wzrok
Na lekcji odpowiemy na pytania: Jak zbudowane jest ludzkie oko? Jak powstaje obraz w oku? Co wspólnego ma mózg z przedmiotem, który widzi nasze oko? W jaki sposób widzimy kolory? Co to jest daltonizm? Co to sš złudzenia optyczne. Na czym polega iluzja pokoju Amesa? Na zajęciach samodzielnie wykonamy model oka.
14 marca
Mózg jak komputer
Na lekcji odpowiemy na pytania: Co to jest układ nerwowy i jaka rolę pełni mózg? W jaki sposób zapamiętujemy i jaka rolę pełniš dwie półkule mózgowe? Na zajęciach wykonamy elektroniczny zestaw do przewodnictwa skórnego.
11 kwietnia
Strusi żołšdek
Na lekcji odpowiemy na pytania: W jaki sposób trawimy jedzenie? Jaka role pełni wštroba a jakš trzustka? Czym jest lepy zaułek układu pokarmowego? Na zajęciach wykonamy samodzielnie magnetycznš piramidę żywieniowš.
30 maja
Płuca jak miechy
Na lekcji odpowiemy na pytania: Po co oddychamy i do czego potrzebny jest nam tlen? Jaka rolę pełniš płuca? I jak zachować zdrowe drogi oddechowe? Co to jest smog i jak się przed nim chronić? Na zajęciach wykonamy samodzielnie model płuc.
13 czerwca
Nerki jak fasolki
Na lekcji odpowiemy na pytania: Czym zajmujš się i gdzie sš w naszym organizmie nerki? Jak usuwane sš szkodliwe produkty przemiany materii z ciała ludzkiego? Na zajęciach wykonamy samodzielnie filtr do wody.
10 padziernika
Błękitna krew?
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Co to jest układ krwionony? Czym różni się tętnica od żyły? Jakim kolor ma krew z tlenem a jaki z dwutlenkiem węgla? Co to sš grupy krwi? Czym wyróżnia się honorowy krwiodawca? Na lekcji wykonamy samodzielnie do wyboru model czerwonej krwinki krwi lub krwinki białej.
7 listopada
Najlepiej w swojej skórze
Na lekcji odpowiemy na pytania: Jak zbudowana jest skóra i jakš rolę pełni ? W jaki sposób skóra odbiera bodce a w jaki sposób broni się przed szkodliwym promieniowaniem UV, przed drobnoustrojami? Na zajęciach wykonamy samodzielnie odciski swoich palców, tak jak to robiš specjalici w dziedzinie kryminalistyki w czasie ledztwa.
5 grudnia
Szkielet w szafie
Na lekcji odpowiemy na pytania: Czym jest i jak zbudowana jest podpora dla twojego ciała? Jak połšczone sš ze sobš koci? Jak rosnš koci? Czym jest i jaka rolę pełni słoneczna witamina? Na zajęciach wykonamy ruchomy model ręki.
Temat 2. Morskie opowieci
24 stycznia
Dlaczego Titanic zatonšł?
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Co sprawia, że dane ciało pływa lub tonie? Dzięki jakim siłom ogromne żaglowce zbudowane z setek ton stali płynš na powierzchni wody? Jakie znane sš sposoby poruszania się różnych jednostek pływajšcych. Co można zobaczyć przez peryskop? Na lekcji wykonamy samodzielnie model z nurkujšcš omiornicš.
21 lutego
Fale falujš, wiry wirujš- jak to działa?
Na lekcji odpowiemy na pytania: Czy statki znikajš w Trójkšcie Bermudzkim? Jak powstajš wiry wodne? Co to sš pršdy morskie i jak je można wykorzystać? Co to sš arktyczne kominy wentylacyjne? Jak powstajš fale? Jak nazywa się rejon na wiecie z największymi falami? Na zajęciach wykonamy model wodnego tornada.
21 marca
Jak wyglšda dzień pod żaglami?
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Gdzie jest rufa i mostek? Co to jest kambuz? Czym jest gruszka dziobowa? Dlaczego każdy marynarz musi umieć wišzać węzły żeglarskie? Jak wyglšda węzeł ratowniczy?
Na lekcji wykonamy brelok z kulkš bosmańskš.
25 kwietnia
Co to jest batyskaf i co ma wspólnego z robotem?
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Czy wiesz dlaczego piraci nosili opaski na oczach? Jak dawniej wydobywano skarby z dna morskiego a jak to robi się dzi? Jak zmienia się cinienie wody wraz z głębokociš morza? Na lekcji wykonamy samodzielnie zestaw hydrauliczny, który jest elementem wykorzystywanym do szukania skarbów.
9 maja
Latarnie morskie
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Co to jest nawigacja? Jakie sš znane metody nawigacji? Do czego służy oktant i sekstant? Jakie narzędzia do nawigacji były używane przez pierwszych żeglarzy i jak to wyglšda w czasach współczesnych? Na lekcji wykonamy samodzielnie latarenkę, która będzie w nocy wiecić, po wczeniejszym naładowaniu energiš słonecznš.
31 padziernika
Wesoły jak delfin, delikatny jak konik morski
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Jakie grupy zwierzšt żyjš w morzu? Do której należy konik morski i delfin?
Co to jest chełbia modra a czym jest koralowiec? Jak zdobywajš pożywienie a jak broniš się przed wrogami? Na lekcji wykonamy samodzielnie pamištkę z morza, która będzie wiecić w wietle UV.
28 listopada
Dlaczego woda w morzu jest słona?
Na lekcji odpowiemy na pytania: Skšd sól w wodzie? Jak głosi pewna norweska legenda: na dnie morza spoczywa czarodziejski młynek. Pracuje on dzień i noc nieustannie wytwarzajšc sól! A jak tłumaczš zasolenie wody naukowcy? Na zajęciach wykonamy samodzielnie pachnšcš sól do kšpieli.
Więcej informacji: http://www.mim.krakow.pl/edukacja
|