SCENA SUPERNOVA, ul. Gazowa 21, Kraków
poniedziałek, 29 stycznia 2018 r., godz. 20.00
wtorek, 30 stycznia 2018 r., godz. 20.00
Włoski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza na monodram teatralny
SUITA NIEWYBACZALNE
Pisarkom powołanym do daru większego od pisarstwa - do Miłoci.
Występuje: Clara Galante
Reżyseria: Alessio Pizzech
Na podstawie Guido Barbierego Niewybaczalne /ostatni list Etty Hillesum
Konsultant kostiumowy Metella Raboni
Asystent wolontariusz Alma Poli
Spektakl z polskimi napisami.
WSTĘP WOLNY!
Suita Niewybaczalnych to teatralny portret jednej z najbardziej intensywnych i wzruszajšcych postaci XX wieku, Etty Hillesum, młodej pisarki holenderskiej, która dobrowolnie przeniesie się do obozu koncentracyjnego w Westerbork, aby przyczynić się do złagodzenia cierpień internowanych, a następnie zakończy życie w Auschwitz.
Podział dramaturgiczny rozgrywa się w trzech częciach: o zmierzchu, w nocy i o wicie. Muzyka zapowiada otwarcie każdego z trzech aktów za pomocš preludiów lub interludiów, które odzwierciedlajš stan duchowy Etty, w coraz bardziej naznaczonym napięciem oczekiwaniu na nowy transport do Westerbork, które w finale zamieni się w niezwykłe, nieuchronne pogodzenie z losem.
Bohaterka własnej historii, przywołana poród Niewybaczalnych w ksišżce Laury Boelli i poród pisarek, które dowiadczyły cierpienia w obozie, postać być może najbardziej wietlista i najbardziej radykalna to Etty Hillesum, niezwykle wiadome ucielenienie owego nieredukowalnego konfliktu między unicestwieniem a tworzeniem, którym charakteryzowała się tragedia Shoah.
Urodzona w Middelburgu, w Holandii, w 1914 roku, 30 lipca 1942 roku Etty na własnš probę zostaje przeniesiona do obozu w Westerbork, gdzie w rozdzierajšcej nędzy obozowej stara się ulżyć w cierpieniu więniom. 7 wrzenia następnego roku wraz z całš rodzinš zostaje deportowana do Auschwitz, w którym przeżyje zaledwie 83 dni. Umrze w komorze gazowej 30 listopada 1943 roku, w wieku 29 lat. Jej radykalny altruizm tak został zdefiniowany doprowadzi jš do wyboru braku buntu, do nieprzeciwstawiania się niepowstrzymanej machinie zagłady, upatrujšc, przeciwnie, w codziennie praktykowanej miłoci najwyższego przejawu niepoddawania się zarazie zła. Narracja tekstowa stawia aktorkę Clarę Galante w roli wiadka Etty między zmierzchem a witem 6 czerwca 1943 roku, w godzinach, które poprzedzajš ostatniš podróż do Westerbork główny zršb narracji czerpie z Dziennika Etty i jej ostatniego listu, podczas gdy boczne konary stanowiš proza i poezja innych pisarek Niewybaczalnych XX wieku: Cwietajewej, Campo, Kolmar dziedziczek literatury, powołanych do daru większego od pisarstwa. Zresztš, strony ich pism przenika ten sam życiodajny, wibrujšcy, niespolegliwy, niebezporedni i nienarracyjny rytm pisarstwa aforystycznego.
Guido Barbieri
|