Wystawa fotografii Bożeny Marszał Chiny mała przygoda z wielkš Azjš
Wystawa dostępna dla zwiedzajšcych od 21 grudnia 2017 do 28 lutego 2018 w MDK.
Chiny mała przygoda z wielkš Azjš.
Zamiast Jak się masz? w Chinach mówi się Czy już dzisiaj jadłe?. Chińczycy majš zwyczaj pozdrawiać się tymi słowami i nie majš na myli zaproszenia na lunch. W Chinach pytanie to oznacza po prostu Jak się dzi miewasz?, a wywodzi się ono z dawnych czasów, kiedy panowała tam wielka bieda. Witanie się słowami Czy już dzisiaj jadłe? wyrażało chęć pomocy sšsiedzkiej w trudnych czasach. By o tym się przekonać warto pojechać do tego niezwykle pięknego kraju Azji.
W czasach, gdy większoć ludzi posługuje się językiem angielskim, odwiedzenie kraju, w którym rzadkociš jest znalezienie kogo, kto mówi po angielsku, jest niestety codziennociš. Brak znajomoci języków, mieszkańcy tego kraju zastępujš posługujšc się translatorami w komórkach. Chińczycy, o czym miałam okazję się przekonać w czasie swej miesięcznej wyprawy, trudnoci w komunikacji nadrabiajš umiechem i życzliwociš. Zapytani o drogę, chcšc być życzliwymi, zawsze wskażš kierunek, choć niekoniecznie właciwy. A większoć z nich, zawiezie cię na drugi koniec miasta, czasami, w przeciwnym niż ich kierunku, by mieć pewnoć, że obcokrajowiec nie zabłšdzi i dotrze do celu swej podróży. Podróż pocišgiem przez Chiny to pokonywanie dużych odległoci i wielka przygoda. Wsiadajšcy częstujš się wzajemnie miejscowymi wiktuałami, chętnie nawišzujšc konwersację.
Najbardziej nielubianš liczbš w Chinach jest 514, brzmi jak ja chcę umrzeć, z kolei 521- jak kocham Cię. W ten sposób młodzi Chińczycy wyznajš sobie miłoć w Internecie.
Państwo rodka tętni życiem, nie jest to nowoć, bo naród jest liczny. Jest to widoczne w każdej sytuacji: na ulicach, w metrze, w pocišgach, w atrakcjach turystycznych. Ulice sš przepełnione wszelkiego rodzaju pojazdami, ogromnš ilociš motorynek, wyposażonych w osłonki przeciwdeszczowe, przeciwsłoneczne. Raczej nie sš przestrzegane zasady ruchu drogowego. Zwiedzajšcy kraj muszš liczyć się z tym, że przy wejciach na dworce, lotniska, do metra, do atrakcji turystycznych, na ważne place wszędzie znajdujš się kontrole bezpieczeństwa.
Z Chinami kojarzy nam się picie herbaty. Jego mieszkańcy opowiadajš takš historiš z niš zwišzanš: gdy jeden z cesarzy odpoczywał w ogrodzie z kubkiem goršcej wody, nagle wpadł do niego listek i jš zabarwił. Gdy cesarz napił się płynu, poczuł przypływ energii i zarzšdził poszukiwanie roliny, która to sprawiła. Obecnie Chiny dostarczajš 75 % wiatowej produkcji herbaty.
Chiny to niezwykle piękny i różnorodny kraj, który ma ogromnie wiele do zaoferowania dla turystów z Europy. Nie jest to kraj trudny do indywidualnego zwiedzania, jedynš trudnociš jest fakt blokowania Internetu, który jest cenzurowany przez władze państwowe.
Bożena Marszał
|