Harmonogram spotkań:
6, 13, 20, 27 XII / 11:00-14:00
Otwarte spotkania wstęp wolny
Warsztaty:
(wstęp 1 zł od osoby dorosłej / zapisy)
6, 13, 20 XII / 10:00
GORDONKI (Umuzykalnienie metodš E. Gordona). Na zajęcia zapraszamy dzieci z opiekunem. Przygotowujemy wygodny strój oraz obuwie zamienne. Zajęcia prowadzi Fundacja Popularyzacji Edukacji Artystycznej
6 XII / 09:00
MASAŻ SHANTALA dla niemowlšt
Dotyk jest najmocniej rozwiniętym zmysłem u dzieci w pierwszych miesišcach życia. To głównie poprzez ten zmysł dziecko odbiera wiat i najbliższe mu osoby. Ważne jest, aby każde dziecko było masowane już od pierwszych tygodni życia! Masaż jest najlepszym sposobem na wyrażenie swojej obecnoci, troski i miłoci do dziecka. W ten prosty sposób można również pogłębiać wię ze starszym dzieckiem.
Masaż Shantala to indyjska technika masowania niemowlšt i dzieci przez najbliższych opiekunów. Do Europy została przeniesiona przez francuskiego położnika Frederika Leboyer. Jest prostš do nauczenia się technikš masażu, obejmuje całe ciało, każdy masaż kończy się gimnastykš i kšpielš niemowlšt.
Korzyci z wykonywania masażu:
buduje wię z rodzicem,
podnosi poczucie bezpieczeństwa,
wpływa na uregulowanie snu,
poprawia trawienie (profilaktyka kolki),
podnosi wiadomoć własnego ciała i jego granic u dziecka (masowane dzieci szybciej dowiadujš się, że majš nóżkę;),
podnosi odpornoć, stymuluje układ hormonalny,
stymuluje każdš częć ciała, wpływa na przygotowanie do podjęcia odpowiedniej roli, m.in: masaż okolic ust przygotowuje do jedzenia łyżeczkš i mówienia, masaż paluszków stymuluje do wszelkich czynnoci manualnych i pisania,
u starszych dzieci, jest to wietny sposób na radzenie sobie ze stresem (np. w momencie pójcia do żłobka, przedszkola, szkoły).
Masowanie ma też pozytywny wpływ na opiekunów dziecka: poprawia pewnoć siebie i wiarę w swoje umiejętnoci opieki nad dzieckiem, uspokaja, wzmaga wię, uczy zrozumienia i komunikacji z dzieckiem. Masaż Shantala jest bardzo dobrym sposobem na radzenie sobie z baby blues po porodzie.
Dla kogo:
Przeznaczone sš dla rodziców oczekujšcych na dziecko i rodziców dzieci w wieku od 6. tygodni; nie ma górnej granicy wieku dziecka. Można wprowadzać masaż Shantala w dowolnym momencie życia dziecka. Nauka może odbywać się na lalkach lub na dziecku. Na zajęcia zapraszamy z nieraczkujšcymi dziećmi. Rodzice dzieci, które już raczkujš lub chodzš, przychodzš na kurs bez dzieci i uczš się masować na lalkach.
Zajęcia prowadzi Instruktor Polskiej Szkoły Masażu Shantala: Paulina Łasak-Ponikło. Prywatnie mama czwórki dzieciaków: Nadii, Iwa, Leo i Zoi.
6 XII / 11:00
JAK ROZUMIEM WIAT, A JAK ROZUMIE GO DZIECKO?
Spotkanie z psychologiem - Monika Lipowska-Hajduk.
Zobaczymy jak zrozumienie pojmowania wiata przez dziecko ułatwi nam nawišzanie kontaktu z nim i mšdre prowadzenie go przez życie.
13 XII / 11:00
PROFILAKTYKA ZADŁAWIEŃ U DZIECI I NIEMOWLĽT oraz przedmedyczne działania ratownicze w sytuacji zagrożenia
Prowadzenie: Krystyna Nowacka.
Zadławienia i zachłynięcia prowadzš do zatkania dróg oddechowych i stanowiš bezporednie zagrożenie życia ludzi w każdym wieku. Dotyczy to także niemowlšt i dzieci. W życiu codziennym nie zawsze przestrzegamy zasad, które chroniš je przed tym zagrożeniem.
W ramach warsztatów zostanš zaprezentowane:
- podstawowe informacje z zakresu profilaktyki zadławień,
- przedmedyczne sposoby postępowania ratowniczego.
Udział w warsztatach będzie sprzyjał doskonaleniu wiedzy, umiejętnoci i motywacji uczestników w omawianym zakresie.
14 XII / 11:15
CAŁA PRAWDA O SKŁADNIKACH ODŻYWCZYCH
Prowadzenie: Iwona Koprowska
Praktyczne informacje o składnikach odżywczych przydatne osobom dbajšcym o zdrowie swoje i rodziny. Odarte z mitów i uzupełnione nowoczesnš wiedzš, czasami odbiegajšcš od tej, którš słyszelimy kiedy w szkole na biologii.
Iwona Koprowska ukończyła biologię molekularnš oraz pedagogikę, szkolenia z zakresu m.in.: doradztwa laktacyjnego, diagnostyki alergii pokarmowych. Pracowała na Uniwersytecie Łódzkim, w Instytucie Medycyny Pracy. Jest autorkš ksišżki Naturalnie karmię przygotowujšcej rodziców do podjęcia karmienia piersiš, stanowišcš uzupełnienie prowadzonych przez niš szkoleń. Certyfikowany Doradca Laktacyjny.
20 XII / 11:00
MIĘNIE DNA MIEDNICY
Prowadzenie: Dorota Czernichowska-Stanek, mgr fizjoterapii.
Zazwyczaj mięnie MDM sš lekceważone, gdyż nie wykonujš żadnego znaczšcego ruchu. Niewiele Pań zdaje sobie sprawę, że mięnie te istniejš, nie wiedzš również, że mogš mieć wiadomy wpływ na skurcz tych mięni. A rola tych mięni jest ogromna w utrzymaniu prawidłowej postawy (statyka miednicy), funkcjach wydalniczych i seksualnych.
Osłabione lub zbyt napięte MDM przyczyniajš się do powstawania licznych problemów zdrowotnych. Podczas wykładu dowiemy się, jak można takim problemom zaradzić.
ZAPISY NA WARSZTATY:
od 1 XII, od godz. 12:00 przez formularz zgłoszeniowy: http://www.kuznia.edu.pl/klub_rodzicow_online.php
Mistrzejowicki Klub Rodziców realizowany jest dzięki wsparciu Biura Pełnomocnika PMK ds. Rodziny oraz Gminy Miejskiej Kraków.
Szczegółowe informacje i zapisy:
Katarzyna Kosowska, k.kosowska@kuznia.edu.pl
Klub Kunia Orodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86
www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN
|